klementinumDeset vybraných originálů z kolekce univerzitních grafických tezí, které jsou zapsány do registru památek UNESCO, bude vystaveno do 19. června v pražské Galerii Klementinum. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala mluvčí galerie Irena Maňáková.

Originály tezí budou vystaveny pouze šest dní v trezorové místnosti Galerie Klementinum. "Umožníme návštěvníkům zhlédnutí deseti vybraných originálů. Ty budou z bezpečnostních důvodů umístěny v trezorové místnosti, která splňuje veškerá bezpečnostní opatření. V samotné galerii vystavíme také pět reprodukcí originálů," řekl Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny. Podle Böhma se jedná na dlouhou dobu o poslední možnost vidět soubor deseti tezí na jednom místě. "Nepředpokládám, že bychom v nejbližší době vystavovali, či zapůjčili soubor tak vysokého počtu originálů. Jedná se o unikáty a opakovaná manipulace tohoto rozsahu jim logicky neprospívá," dodal ředitel.

Vedle tezí zapsaných v registru UNESCO budou k vidění předměty z historických prostor Klementina, které nyní procházejí revitalizací.

Pražská kolekce 526 univerzitních grafických tezí je největší sbírkou na světě. Všechny teze této sbírky se vážou k jediné instituci - Filozofické fakultě pražské univerzity. Sbírka je dodnes uchovávána na místě svého původu - v historické budově někdejší pražské jezuitské koleje Klementinum, která je sídlem Národní knihovny ČR.

Kolekce postihuje léta 1637 – 1754 a pokrývá tak vrcholné období užívání grafických tezí v univerzitním prostředí. Svým časovým rozpětím mapuje sbírka postupnou proměnu podoby grafických listů takřka bez mezer, a proto bývá považována za svého druhu kroniku barokní ikonografie. Tento soubor nesmírné kulturně-historické a umělecko-historické hodnoty je důležitým pramenem k poznání náplně filozofického studia na univerzitách, jež byly úzce spjaty s působením jezuitského řádu, a umožňuje také rozšířit naši představu o podobě dobových univerzitních ceremoniálů.

Galerie Klementinum je pro veřejnost otevřena od úterý do neděle od 10.30 do 18 hodin. Vstupné na výstavu se pohybuje v ceně od 40 do 60 korun.

zdroj: MEDIAFAX