
Afričtí ochránci přírody je budou distribuovat do škol v okolí národních parků a rezervací v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu Brazzaville, Gabunu, Rovníkové Guineji a Demokratické republice Kongo.
„Naším společným cílem je přiblížit africkým dětem krásu goril a vést je k ochraně přírody,“ říká iniciátor projektu, ředitel Zoo Praha Mgr. Miroslav Bobek.

Ve střední Africe jsou každý rok snědeny tisíce goril a alarmující rychlostí zanikají i tropické deštné lesy, které gorily obývají. Přispět k jejich záchraně se Zoo Praha snaží řadou aktivit. V létě například vybavila materiálem a technikou jednotku strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu. Ostatně ani knížky o Moje neputují do Afriky poprvé. V nižším nákladu již byly v Kamerunu distribuovány na přelomu let 2008 a 2009. Reakce ochránců přírody, učitelů a především samotných dětí byla tehdy mimořádně příznivá.
„Teď už lépe rozumím tomu, jak gorily žijí. Pochopila jsem, že gorily jsou v přírodě nepostradatelné. Jsou ohrožené a musíme je chránit," stálo mj. v dopisech kamerunských školáků.
Nový nápad s obrázky doplněnými textem ocenil i hlavní konzultant Kampaně EAZA na ochranu velkých primátů, Ian Redmont: „Jsou to nádherné fotografie, které navíc nesou důležitou informaci. Skvělá práce!“

Projekt je financován ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít, které zřídila Zoo Praha v letošním roce, a v Africe na něm spolupracují například záchranná stanice pro primáty Limbe Wildlife Centre a organizace Tropical Forest and Rural Development.
„Děkujeme všem, kdo nám svým příspěvkem či jiným druhem podpory umožňují tento projekt realizovat,“ uzavírá Bobek s tím, že v příštím roce bude z konta podporována například i záchrana antilopy Derbyho v Senegalu.
Gorily nížinné jsou ohrožené. Odhady početnosti v přírodě se pohybují v rozpětí mezi 150.000 až 200.000 jedinců. Za posledních dvacet až dvacet pět let se jejich stavy snížily o 60 procent a v nejbližších několika desetiletích jim hrozí vyhynutí.