OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

bolest_hlavyS létem přicházejí radovánky, ale často i nepříjemné zdravotní potíže. Dusné horké počasí, pokles tlaku při dešti, pracovní přetížení, přecházení z chladu klimatizovaných místností do pouličního vedra, hlad, nadměrná únava, stres před dovolenou - to všechno můžou být potíže, které předcházejí bolesti hlavy. Jak se jim vyhnout?


Příliš vysoké teploty v letních měsících oslabují organismus. Pohled na blankytnou oblohu, ozářenou slunečními paprsky, o kterém jsme v zimních měsících snili, v nás vyvolává touhu se spíš někde ve stínu ochladit.

Nepříjemným průvodcem vysokých teplot může být dehydratace organismu, která je často jedním z důvodu vedoucích k vleklým bolestem hlavy. V letních měsících je nutností vypít během dne alespoň dva až tři litry tekutin - nejvhodnější jsou minerální či stolní vody, neslazené čaje či přírodní ovocné či zeleninové džusy ředěné s vodou. Proti bolestem hlavy může napomoci půllitr vody pokojové teploty, který je vypit po malých doušcích.

Pokud vás najednou rozbolí hlava při dlouhodobějším pobytu na slunci, nemilosrdně tuto sluneční lázeň ukončete a přesuňte se do stínu či ještě lépe do chladné místnosti. Bolesti hlavy totiž mohou být začínajícími příznaky úpalu či úžehu. Pokud se vám za chvilku uleví, pravděpodobně šlo jen o přehřátí. Trvají-li bolesti déle a přidá se k nim nevolnost, zimnice či horečka, ihned vyhledejte lékaře!

Jestliže je v pozadí bolestí hlavy stres a pracovní vypětí, snažte se vyhýbat stresovým situacím a najít si během dne čas na pro relaxaci a uvolnění. Vyhledejte, co vám pomůže tělo uvolnit: jóga, Tai-chi, dlouhá procházka, či lehký běh v podvečerních hodinách. „Všem doporučuji, aby upravili svůj denní rytmus, chodili pokud možno pravidelně spát a pravidelně vstávali a snažili se co nejvíce se pohybovat na čerstvém vzduchu.“ Pokud Vás bolí hlava a  potřebujete rychlou pomoc, pomůže Vám například APO Ibuprofen, který je volně prodejný v lékárnách, pomoc můžete hledat také u bylinek. „K odstranění bolestí hlavy a k lepší celkové kondici výrazně pomohou bylinky ve formě čajů,“ říká známá bylinkářka Venuše Studničková.

„Bylinné čaje byste pro zajištění dostatečného efektu měli užívat několikrát denně po šálcích – doporučuji půl litru až litr denně. Zkusit můžete heřmánek, mučenku, meduňku, nebo hloh, ale například i kozlíkový čaj:  dejte na pět minut vařit jednu lžičku kozlíku lékařského a nechte dvacet minut vyluhovat. Preventivně můžete  pít tento čaj odpoledne a k večeru, to je ta nejlepší pohoda,“ doporučuje Venuše Studničková

REKLAMA