Sucha, orkány, sněhové srážky či masivní námrazy. Díky podpoře z IROP mohou hasiči lépe bojovat s následky změn klimatu

Změny klimatu jsou hrozbou, která nejen České republice přináší řadu nebezpečí: dlouhá sucha, orkány, velké sněhové srážky nebo masivní námrazy. Aby s těmito hrozbami mohly záchranné složky efektivně bojovat, přišel Hasičský záchranný sbor ČR s projektem „Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“. Projekt podpořil evropskými financemi Integrovaný regionální operační program (IROP) částkou přesahující 600 milionů korun a jeho výsledky mohou občané vidět již dnes.

Číst dál...

Počet požárů neklesá, lidé stále zanedbávají péči o komíny

V roce 2018 vzniklo podle Statistické ročenky HZS ČR celkem 1 074 požárů způsobených nevyhovujícím technickým stavem komínu a zemřely při nich 2 osoby. V 69,1 % případů šlo o požáry, které vznikly v důsledku vznícení sazí a omezily se pouze na prostor komínového tělesa. Ve 30,9 % případů došlo k rozšíření požáru a přímým škodám ve výši 57,4 mil. Kč. Jen za období od listopadu 2018 do března 2019 došlo k více než devíti stovkám komínových požárů (zahoření sazí), způsobených zanedbanou, nebo neodbornou údržbou (čištění a kontrolou) spalinových cest.

Číst dál...

Hlasujte o nejabsurdnější povinnost ukládanou zákonem!

Přestože se ze všech možných stran ozývá, jak se na rozvoj podnikání v České republice myslí, realita podnikatelů a živnostníků je bohužel stále ještě trochu jiná. Státní aparát chrlí stovky nařízení, vyhlášek, zákonů a nejrůznějších norem. Nad některými zůstává rozum stát a podnikatel se oprávněně ptá, jak má byrokratickým nástrahám vůbec vyhovět. Odborným garantem ankety Absurdita roku je Hospodářská komora ČR.

Číst dál...

V Česku studuje informatiku jen 15 % dívek. Nejvíce jich je v Řecku a Bulharsku, nejméně v Belgii

Podle zjištění analytického projektu Evropa v datech činí podíl vysokoškolských studentek informačních technologií v evropských státech v průměru 18 %. V České republice tento podíl dosahuje jen 15 %. Nejlépe z celé Evropy jsou na tom v tomto směru Řecko a Bulharsko, kde množství studentek informatiky přesáhlo 30 %. Nejnižší podíl má potom Belgie s pouhými 8 %. Co do počtu ženy naopak převládají ve studiu přírodních věd.

Číst dál...

Jarní prázdniny stráví v teple 58 % Čechů, lyžovat bude třetina

Školáci a jejich rodiče se připravují na jarní prázdniny, které budou v Česku po týdenních turnusech trvat od 4. února do 17. března. Většina Čechů stráví volno u moře, kam jich zamíří celkem 58 %. Dle aktuální statistiky cestovní agentury Invia pak 36 % turistů vyrazí do horských středisek. Nejčastěji vyjedou rodiny na 8 dní a nejvíce jich vycestuje do zahraničí v sobotu 9. února.

Číst dál...

Nejen uklízením živ jest člověk

Již tuto sobotu – 15. září se uskuteční velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155 zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst. V České republice se bude uklízet na více než 450 místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží.

Číst dál...

REKLAMA