OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

ruze_srdceZkratka MDŽ většině lidí připomene pompézní socialistické oslavy „svátku všech žen“, k nimž nezbytně patřily karafiáty. Mezinárodní den žen připadající na 8. března se však v mnoha zemích světa slaví i po pádu komunistických režimů, a to již 100 let.

Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila pro letošní oslavy téma „Rovný přístup ke vzdělání, praxi, vědě a technologiím: Cesta k důstojné práci pro ženy".

OSN chce upozornit na to, že ačkoliv se pozice žen v mnoha společnostech zlepšila, existují státy, kde ženy stále zdaleka nemají stejná práva jako muži. "Příliš mnoho dívek nemá možnost chodit do školy, ukončí ji předčasně, nebo ji ukončí s nedostatkem vědomostí a bez dalších příležitostí," uvedl ve svém tradičním projevu generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Ženy a dívky musí stále čelit nepřijatelné diskriminaci a násilí, a to mnohdy ze strany svých partnerů nebo rodiny. V domácnosti, ve škole, na pracovišti i ve společnosti - být ženou příliš často znamená být zranitelná," připomněl.

Celosvětový svátek žen vznikl jako vzpomínka na stávku newyorských švadlen, která se odehrála v roce 1909. Poprvé se slavil v roce 1911 v Dánsku, Německu, Švýcarsku a Rakousku-Uhersku. Prvních průvodů na podporu zrovnoprávnění žen a mužů se zúčastnilo více než milion lidí.

OSN začala svátek slavit v roce 1975, který byl zároveň vyhlášen Mezinárodním rokem žen.

Dnes se MDŽ slaví mimo jiné v zemích SNS, Turecku, Brazílii, Číně, Bosně a Hercegovině, Mongolsku, Polsku, Arménii, Kambodži, Indii, Izraeli, Sýrii, Vietnamu nebo například v Alžírsku. V Česku byl MDŽ v roce 2004 po více než desetileté pauze zařazen mezi významné dny.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA