REKLAMA

expedice_wild_choice_6Ostřílený tandem Marek Holeček a Zdeněk Hrubý vyráží na svůj prvovýstup na osmitisícový Nanga Parbat do pákistánského Himálaje. Za cíl expedice si ostřílení horolezci dali splnění svého dětského snu, a to zdolat „Nangu“. Expedice "Wild Choice" odlétá již 9. července, její plánovaný návrat je chystán na 11. září letošního roku.



expedice_wild_choice_7
"Zní to triviálně a souhlasím, že vskutku dětinsky. Pravda je taková, čím více jsem lezl a „rostl“ jako horolezec sbírající úspěchy a výprasky, tím více se mi zdálo těžší zrealizovat tento sen. Proč? Nabyté zkušenosti z předchozích expedic mi daly rozhled a rozměr, před jakou výzvou se ocitám. Rupálská jižní stěna, na které jsme se dohodli se Zdeňkem, je zřejmě nejtěžší zkouškou, před kterou se oba dva postavíme. Naše snaha bude vytvořit alpským stylem, novou cestu kolem centrálního rupálského pilíře," říká o výstupU na osmitisícovku Marek Holeček.

expedice_wild_choice_3
Motto expedice „Wild Choice“:
„Ten, kdo se stále ptá na cestu, nikdy se nenaučí najít a vyzkoušet tu svoji“.


expedice_wild_choice_4

REKLAMA

Nanga Parbat 8125m
Obryně „Nanga“ vládne již po tisíciletích v alabastrovém hábitu nespoutané krajině, na níž zhlíží pohledem sebejistého vladaře, který bez mrknutí dokáže ostřím svého hřebene zastavovat mraky a lavinou pohřbít každého kdo nesklopí zrak. Synonyma pro Nanga Parbat jsou nádherná, třpytivá, monumentální, krutá, těžká a největší“. Kdybych ale měl veškeré dojmy vtěsnat do jediného slova, tak bych si vybral, výjimečná hora. A je naprosto jedno, zda jen projíždíte kolem po Karakoram Highway a sledujete hradbu skály a ledu od koryta řeky Indus, nebo spřádáte smělé plány na prostoupení k jejímu vrcholu. Jedna jistota je, že nikdo nemá šanci okolo ní projít, aniž by jí nevěnoval jediný pohled, nebo myšlenku.
Uplynulo více jak půl století, kdy v roce 1953 Hermann Buhl udělal poslední kroky v panenském sněhu a stanul na hlavním vrcholu. Svým výkonem předběhl dobu. Nicméně tím byla dokončena teprve první výstupová linie, která nese označení klasická. Každá nová cesta na Nagu, přináší v sobě velké lidské úsilí, drama, bohužel i tragédie, ale v neposlední řadě i poselství pro další vývoj světového alpinismu.
Nanga Parbat 8125m.n.m. se nachází na nejzápadnějším výběžku Himálaje na Pákistánské půdě. Je také poslední baštou himalájského hřebene, který vznikl nárazem indické desky o pevninu. Svojí velikostí Nanga Parbat zanechal nesporný důkaz těch pradávných sil, jelikož celému širokému okolí výrazně vévodí a od blízké řeky Indus, která ho v meandrech obtáčí, má přes sedm kilometrů převýšení. Také jeho svahy pojmenované Diamírská, Rakiotská a Rupálská, patří k naprosto největším stěnám této planety. Od úpatí kde se již začíná lézt, je třeba k vrcholu překonat přes čtyři výškové kilometry.


expedice_wild_choice_5
Marek Holeček *1974
  • členem horolezeckého reprezentačního týmu ČR od roku 1997
  • 6x ocenění Výstup roku od Českého Horolezeckého Svazu
  • účastnil se 20ti výprav do asijských a jiho-amerických velehor
  • udělal řadu prvovýstupů, které byly zařazeny do prestižních zahraničních ročenek
  • více na www.marekholecek.cz

Zdeněk Hrubý *1956

  • vedoucí mnoha expedic včetně Everestu a K2
  • řada výstupů v pohořích obou Amerik, Evropy, Asie, Afriky a Antarktidy
  • vylezl na osm osmitisícových vrcholů a to vždy bez použití kyslíkového přístroje
  • 4krát obdržel ocenění "Výstup roku" od Českého Horolezeckého Svazu
  • několikanásobný vítěz a horolezecký mistr republiky ve 24hodinovce v běhu na lyžích
  • předseda Českého horolezeckého svazu
  • držitelem ceny Fair Play

 

REKLAMA