REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Rychlobruslařka Martina Sáblíková a automobilový závodník Martin Prokop jsou držiteli ceny Sportovec Kraje Vysočina 2014. O výsledcích rozhodovala sedmičlenná odborná porota, nominace podložené loňskými nejlepšími výsledky předkládaly sportovní kluby.

Ve čtvrtek 9. dubna 2015 byly v Horáckém divadle v Jihlavě během slavnostního večera vyhlášeni také nejlepší sportovci v kategorii junioři – cena v této věkové kategorii patří atletovi Jiřímu Sýkorovi a orientační běžkyni Tereze Čechové. Nejlepším sportovním kolektivem byl vyhlášen hokejový tým Kraje Vysočina ročník 1999, který loni zvítězil v konkurenci 14 krajů na Zimní olympiádě dětí a mládeže.

REKLAMA

Poprvé v historii tohoto ceremoniálu byla vyhlášena cena za přínos pro sport, jejím premiérovým držitelem je horolezec Radek Jaroš.

Moderátor Štěpán Škorpil měl během slavnostního večera nelehký úkol. Musel se vyrovnat s přítomností originálních sportovních maskotů Kraje Vysočina z loňské dětské zimní olympiády.  Mezi kulisami 12 sportovních Zajíců vyhlásil sportovní moderátorský matador během hodiny bez sebemenšího zaváhání všechna jména a doplnil je originálním komentářem.

sportovec roku 2014 vyhlaseni KR-VYS

Foto: archiv Kraje Vysočina

Výsledky ankety Sportovec Kraje Vysočina 2014

• Cena za přínos pro sport: horolezec Radek Jaroš (v roce 2014 bez dýchacího přístroje pokořil svou poslední osmitisícovku – K2)
Podle přesných propočtů moderátora večera trvalo Radkovi zdolání Koruny Himalájí 16 let, 2 měsíce a jeden týden. Radek prozradil, že v následujících letech zvažuje pokořit nejvyšší vrcholy kontinentů.

• Kategorie dospělí – muži: Martin Prokop (9. místo v seriálu MS královská třída RC1. Po skončení minulé sezony sice uvažoval o tom, že by šampionát opustil nebo přešel do nižší kategorie WRC2, ale nakonec se rozhodl pokračovat se stávajícím vozem Ford Fiesta WRC v elitní třídě. Chce se pokusit vylepšit své maximum v seriálu i historicky nejlepší český výsledek v celkovém pořadí. Spolujezdec Jan Trojánek)
Cenu za Martina převzala kolegyně z týmu Pavla Sobotková, automobilový závodník je aktuálně v Argentině, kde se připravuje na rally.

• Kategorie dospělí – ženy: Martina Sáblíková (1. místo ZOH v rychlobruslení na 5000 m, 2. místo ZOH v rychlobruslení na 3000 m, 1. místo celkového hodnocení Světového poháru, 3. místo ME 2014 ve víceboji)
Cenu pro Martinu převzal trenér Petr Novák. Martina si v těchto dnech užívá zaslouženou dovolenou v zahraničí. Po svém návratu se okamžitě začne připravovat na letní cyklistickou sezónu.

• Kategorie junior – chlapci: Jiří Sýkora (juniorský mistr světa v desetiboji v Eugene /USA/ – rekord šampionátu, držitel juniorského českého rekordu v sedmiboji v hale a v desetiboji, na MČR vybojoval 4 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile)
Česká naděje pro budoucí olympijské hry Jirka Sýkora nemá ve svém věku v desetiboji konkurenci, jeho obrovským plus jsou vyrovnané výkony ve všech disciplínách. V době předávání ocenění seděl v letadle a mířil do Čech ze zahraničního soustředění. Cenu za Jirku převzala hrdá maminka.

• Kategorie junior – dívky: Tereza Čechová (ME dorostu 1. místo v závodě štafet, 3. místo ve sprintu, 10. místo na klasické trati, mimo jiné dále MČR na klasické trati 1. místo, MČR ve sprintu 1. místo, MČR sprintových štafet 3. místo, Český pohár celkové 1. místo)
Tereza orientačně běhá od svých čtyř let. Podle svých slov v roce 2014 párkát zabloudila, jak sama vtipně poznamenala, problémy mívá při běžném cestování – bez mapy ztrácí orientaci.

• Kategorie zdravotně postižený sportovec: Marian Fiala (mistr ČR v plavání na 100 m znak a 400 m volný způsob kategorie muži, vicemistr ČR na 50 m volný způsob a 100 m znak, vicemistr světa na 100 m znak, 3. místo 400 m volný způsob a 100 m volný způsob v kategorii do 23 let)
Sympaťák večera. Plave od útlého věku a ve svém věku nemá mezi soupeři příliš pokořitelů. I přesto má respekt před závodníky z Ukrajiny a USA.

• Kategorie kolektiv: lední hokej, výběr ročníku 1999 Kraje Vysočina (vítěz ZODM v ledním hokeji)

• Kategorie sportovní výkon roku: Lukáš Krpálek (MS i ME mužů v judu 1. místo ve váhové kategorii 100 kg, GS mužů 2. místo ve váhové kategorii 100 kg)
Lukáš se připravuje na LOH v Rio de Janeiru. Prozradil, že před nejdůležitějšími sportovními podniky se připravuje nejraději v Japonsku.

• Kategorie trenér roku: Petr Novák (trenér rychlobruslařů a cyklistů)
Petr je vysočinský patriot a ceny si podle svých slov velice váží.

Sportovní veřejnost ve čtenářské a internetové anketě poslala nejvíce hlasů kulturistovi Jaroslavu Pasekovi a v týmech nejvíce čtenáři fandili hokejovému týmu mužů HC Světlá nad Sázavou – hokejový tým mužů.

Vítězové obdrželi ceny z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a dalších členů Rady Kraje Vysočina. Neplánovaným dárkem pro hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byla vlajka kraje, kterou Radek Jaroš přivezl z výpravy na K2.

sportovec roku vlajka radek jaros KR-VYS

„I kdybychom tuhle vlajku pověsili na nejvyšší stožár sídla Kraje Vysočina, nikdy už patrně nebude viset výš než při výpravě Radka na K2. Bude mít u nás v sídle čestné – vysoké místo,“ poznamenal vtipně hejtman Jiří Běhounek.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA