Oznámení závažného trestného činu, který se ve skutečnosti nestal, není v policejní praxi výjimkou. Čas strávený pátráním po neexistujícím pachateli policistům následně schází při prověřování opravdu spáchaných trestných činů. Poslední nepravdivé oznámení přijali vysočinští strážci zákona na konci července od mladé ženy.
Ta uvedla, že jí v Jihlavě na ulici vzal kočárek s dítětem neznámý muž, který s ním kousek poodjel a navíc ženě vyhrožoval. Pomoci se jí údajně dostalo od náhodného kolemjdoucího. Žena i její dítě byly v pořádku.
Jihlavští policisté okamžitě věnovali případu i zajištění bezpečnosti v popsané lokalitě maximální úsilí a nasazení. Jak zjistili, ulice, kde se trestný čin měl odehrát, je na několika místech monitorována kamerami. Přestože o tom ženu informovali, stále na svém oznámení trvala a byla v popisu i detailech přesvědčivá. Nakonec však ze závěrů vyšetřování vyplynulo, že se událost stát nemohla. Při opětovném výslechu žena přiznala, že si trestný čin vymyslela. „Ve skutečnosti jí kočárek s dítětem nikdo nevzal, ani ji nikdo neohrožoval. Smyšleným oznámením si chtěla pouze zajistit více pozornosti svého partnera,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Policisté se setkávají s tím, že si lidé vymyslí například loupežná přepadení nebo sexuální napadení. V případě loupeží k tomu oznamovatele vede nejčastěji to, že vlastní vinou přišel o peníze nebo cennou věc a chce své jednání zamaskovat. Další motivací je pro některé snaha být pro své okolí zajímavější a smyšlenou loupeží na sebe strhnout pozornost. Stejně tomu bylo u loupežného přepadení, které se v Jihlavě mělo odehrát v červnu. „Dle přijatého oznámení napadli mladíka ve večerních hodinách na ulici pachatelé, kteří ho pod pohrůžkou použití nože měli donutit vydat finanční hotovost. Po důkladném prověřování kriminalisté nakonec zjistili, že si mladý muž loupežné přepadení vymyslel,“ popsala mluvčí.
U smyšlených sexuálních napadení bývá motivem pro oznamovatele nejčastěji snaha uškodit svému protějšku nebo například vzbudit u svého okolí pozornost či soucit.
„Kriminalisté každé oznámení důkladně prověřují. Obzvláště pokud se jedná o podezření ze spáchání násilných či mravnostních deliktů, věnují jejímu objasnění maximální úsilí a skutečný průběh celé události tak zjistí,“ zdůraznila na závěr Jana Kroutilová.