REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Před dvěma týdny byl na jihlavskou radnici doručen návrh na konání referenda o odpadech ve dnech 10. a 11. října 2014. V něm by se mělo rozhodovat o zákazu veškerých aktivit vedoucích k vybudování zařízení na energetické využití komunálního odpadu. Úředníci Magistrátu města Jihlavy přezkoumali v řádném termínu předložené dokumenty, zda vyhovují podmínkám stanovených zákonem. Zjistili mimo jiné, že návrh na konání referenda nepodpořil požadovaný počet oprávněných voličů.

Dále bylo konstatováno, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda. Úřad proto musel v souladu se zákonem předkladatelům vrátit návrh k doplnění. Tajemník magistrátu Lubomír Dohnal o tomto stanovisku informoval na úterní pracovní schůzce iniciátory referenda, kteří nyní mají na odstranění nedostatků 21 dnů.

REKLAMA

„Celý proces přípravy referenda je přesně vymezen zákonem. Při kontrole podpisových archů jsme zjistili, že předkladatelům chybí 113 podpisů, které musí doplnit,“ uvedl tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. Podle Českého statistického úřadu bylo v Jihlavě k 1. lednu 2014 celkem 41 845 osob oprávněných volit. Vyhlášení referenda musí podpisem podpořit nejméně 10 procent voličů, tedy 4 184 signatářů. I když aktivisté na radnici přinesli více podpisů, v registru obyvatel bylo nalezeno pouze 4 051 osob. Kontrola prokázala, že 375 podepsaných osob se v registru nevyskytuje, 142 osob je na podpisových arších duplicitně a 3 osoby nemají požadovaný věk.

Přípravný výbor byl rovněž vyzván k doplnění svého hodnocení ekonomických dopadů výsledků referenda ve všech třech položených otázkách. „Ze zákona musí návrh obsahovat i zdůvodnění a odhad nákladů spojených s realizací rozhodnutí přijatého v referendu a způsob jejich úhrady z rozpočtu města. V dokumentu jsou však například uváděny neexistující rozpočtové kapitoly nebo není zcela zřejmé, na základě jakých podkladů došlo k odhadu nákladů a jaké kroky by v budoucnu, aby splnil výsledky referenda, měl magistrát podnikat - včetně toho, jaké by s těmito kroky byly spjaty výdaje,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Již v minulosti se podle jeho slov představitelé města několikrát vyjádřili, že připravované referendum, které má v Jihlavě zamezit energetickému využívání komunálního odpadu, nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz. „Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky. Dlouhodobě udržitelný systém nakládání s odpady bude možné veřejnosti předložit, až bude na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a skončí parlamentní přetahování o potřebné zákony,“ doplnil Tulis.

Jak mluvčí dále řekl, v lednu vyzvalo vedení města ekoaktivisty, aby připravili vlastní ucelený návrh na řešení odpadů, který může být jednou z alternativ, o kterých by Jihlavané v budoucnu mohli rozhodovat. Organizátoři referenda tuto možnost odmítli.

„Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné je fakt, že iniciátoři v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí, nebo si snížit četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu,“ uzavřel Radek Tulis.

 

U předání návrhu na referendum byla i naše kamera

Celý článek najdete zde.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA