Do jihlavských mateřských škol se díky společné iniciativě statutárního města Jihlava a společnosti IBM dostává 25 počítačových stanic KidSmart Young Explorer v rámci celosvětové iniciativy IBM KidSmart Early Learning Program.
Tento výukový program určený pro děti ve věku 3 až 7 let si klade za cíl naučit děti, rodiče i vyučující zdravému přístupu k informačním technologiím a hravou formou podporovat počítačovou gramotnost předškoláků. Speciální softwarové programy, kterými jsou počítače vybaveny, napomáhají rozvíjet znalost jazyka, matematiky, vědy i humanitních oborů.
"Město Jihlava jsme oslovili s nabídkou spolupráce s ohledem na jeho geografické umístění, kdy je prvním městem v kraji Vysočina, kde jsou počítačové stanice KidSmart umístěny ve větším množství. Jihlava je centrem tohoto regionu, který má velký rozvojový potenciál a jeho rozšíření tak vidíme jako příspěvek k probíhajícím změnám ve vzdělávacím systému, který podpoří zdravý přístup k informačním technologiím,“ uvedl Vladek Šlezingr, generální ředitel IBM Česká republika.
„Současný vývoj jde ruku v ruce s informačními technologiemi. Našim úkolem je ukázat dětem zdravý přístup k užívání počítačů, aby je používali správně a k užitečným věcem. Umístění sestav také pomáhá držet krok těm dětem, které třeba ze sociálních důvodů nemají k počítači přístup. Proto projekt dětských počítačových sestav v jihlavských mateřinkách vítám,“ uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.
Počítačové pracoviště je ergonomicky přizpůsobené dětem v předškolním věku a splňuje veškeré psychohygienické normy. Sestavu tvoří barevný plastový domeček, ve kterém je uzavřen počítač i veškerá další technika, a sedátko pro dvě děti. Od roku 2002, kdy se začal program realizovat v České republice, darovala IBM již 497 dětských počítačových stanic celkem 386 mateřským školám a dětským stacionářům ve všech krajích ČR. Posledním největším projektem byla implementace 68 počítačových stanic v Ostravě na začátku roku 2011.
O projektu KidSmart Young Explorer
Programové vybavení počítačové stanice se skládá z šesti oddílů, z nichž každý přispívá k rozvoji odlišných znalostí a dovedností. Pomáhá dětem rozvíjet logické myšlení a časovou a prostorovou představivost, umožňuje jim procvičit si základní matematické znalosti a přispívá k rozvoji jazykového vyjadřování. Programy u dětí podporují představivost a tvořivost a umožňují jim v rámci řešení daných úloh experimentovat. Úkoly a jejich řešení se systematicky neopakují a děti tak musí hledat kreativní řešení pokaždé, kdy k počítači usednou.
Z výzkumu, který realizovala společnost IBM v roce 2009 ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky mezi předškolními zařízeními zařazenými do programu IBM KidSmart Early Learning Program, vyplynulo, že program u dětí upevňuje vzájemnou spolupráci, posiluje soustředění a rozvíjí jemnou motoriku. Pedagogové velmi oceňují samotné programy, které neobsahují žádné prvky násilí, ale naopak učí děti zdvořilostní fráze, které si děti následně osvojují.
Mateřské školy, kterým jsou počítačové stanice poskytovány, jsou vybírány ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Předpokladem je aktivní zapojení rodičů a pedagogů, kteří musí ovládat základy práce s počítačem a zúčastnit se úvodního zaškolení, během kterého se s celým programem komplexně seznámí. Pro zapojení mateřské školy do programu je také důležité zařazení dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, případně dětí se speciálními nároky na vzdělávání.
IBM KidSmart Early Learning Program
Byl zahájen v roce 1998 a v současné době je realizován v 60 zemích po celém světě. Je k dispozici v devětadvaceti jazycích včetně češtiny a využívá jej více jak 10 milionů dětí. V metodách výuky s použitím ICT bylo proškoleno více než 100 000 učitelů.
VIDEO: Speciální dětské počítače IBM zamířily do školek v Jihlavě
- Podrobnosti