Podle jihočeských ekologických hnutí se musí dokumentace, která hodnotí vlivy plánovaných jaderných reaktorů v Temelíně na životní prostředí, tedy proces EIA, přepracovat. Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl ve čtvrtek novinářům, že současné dokumenty obsahují řadu nedostatků.
Dokumentace hodnotící vlivy plánované dostavby reaktorů na životní prostředí (proces EIA), kterou předložil ČEZ, musí být podle ekologických sdružení vrácena k dopracování. Tento požadavek vyslovilo již čtrnáct českých ekologických organizací, které k ní mají zásadní výhrady. Mezi hlavní nedostatky podle nich patří nedostatečné zdůvodnění potřeby záměru, předložené alternativy neřeší otázku potřebnosti nových reaktorů.
"Postrádáme srovnání s nulovou variantou, náhradou zvažovaného výkonu nových atomových bloků pomocí kombinace potenciálu obnovitelných zdrojů elektřiny, zvyšování energetické efektivnosti a snížení množství vyvážené elektřiny. Současná dokumentace také neobsahuje řadu staveb a činností, které přímo souvisí s posuzovaným záměrem a zároveň mají výrazné dopady na životní prostředí, jako je těžba uranu pro nové jaderné reaktory, zpracování uranové rudy a celý samotný proces výroby jaderného paliva, likvidace jaderné elektrárny, sklad vyhořelého paliva a celkové řešení problému vyhořelého paliva, vyvedení elektrické energie z rozvodny Kočín, především nové vedení 400 kV Kočín – Mírovka," řekl Sequens.
Podle aktivistů nejsou také hodnoceny konkrétní typy jaderných reaktorů, pro hodnocení se používá takzvaná obalová metoda, kdy se hodnotí virtuální jaderná elektrárna stvořená z teoretických parametrů. Nedostatečně zhodnocené jsou podle nich i dopady těžké havárie.
Ekolgická sdružení pochybují i o objektivitě státních orgánů. "Dokumentace, jak ji ČEZ předložil, nenaplňuje ani podmínky ministerstva životního prostředí pro její zpracování. Nedovedu si představit, že nestranně fungující úřad by ji uznal bez zásadního dopracování,“ doplnil Sequens.
"Autoři dokumentace by jistě rádi viděli českou energetiku trvale postavenou na obřích zdrojích a vysoké spotřebě. Tím, že odmítli vypracovat srovnání s nulovou variantou, však odmítají i postupnou modernizaci ekonomiky, nástup efektivní průmyslové výroby s menší spotřebou. Dva nové reaktory jsou zcela marginální oproti příležitostem snižování energetické náročnosti,“ uvedl Martin Sedlák z Hnutí DUHA.
„Dokumentace EIA je pětisetstránkovou projadernou agitací. Objevují se zde například taková tvrzení, že obyvatelé v okolí temelínské elektrárny mají nižší míru neuroticismu a depresivních stavů, vyšší úroveň spokojenosti s vlastním životem a úrovní jeho prožívání,“ kritizuje dokumentaci Monika Machová Wittingerová, předsedkyně Jihočeských matek.
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí připomněl, že stejně tak jako v minulosti není ani nyní dokumentace nezohledňuje nakládání s vyhořelým jaderným palivem. "Veřejnosti se předkládají neurčité informace o vývoji technologií a možnosti jeho opětovného využití. Přípravu hlubinného úložiště realizuje stát a problematika je podle dokumentace řešitelná v rámci platné legislativy a národní koncepce. Nutno připomenout, že se u nás i ve světě nakládání s jaderným odpadem a jeho následné ukládání setkává s výrazným odporem obyvatel,“ připomíná Vlček.
zdroj: MEDIAFAX
Jihočeští ekologové: Proces EIA k plánované dostavbě Temelína se musí přepracovat
- Podrobnosti