Provoz na silnicích neustále vzrůstá a tak je řešení dopravních přestupků velice častou činností policie. Řidiči si již zvykli, že musí být připoutání bezpečnostními pásy. Také své děti usadí do zádržných systémů, aby tak předcházeli jejich zranění při kolizi na silnici. Bohužel, se ještě najdou řidiči, kteří za jízdy telefonují nebo před jízdou požijí návykovou látku a tak ohrožují nejen svoji bezpečnost, ale i ostatní účastníky silničního provozu.
Od počátku letošního listopadu policie eviduje již třináct řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Dva řidiči z tohoto počtu dokonce způsobili dopravní nehodu. Na Pelhřimovsku však přibývá nezodpovědných řidičů motorových vozidel a cyklistů, kteří jezdí pod vlivem alkoholu a návykových látek. Policisté z dopravního inspektorátu, ale i policisté z obvodních oddělení věnují této problematice velkou pozornost. Kontroly řidičů provádí při své každodenní práci, ale samozřejmě že svoji činnost zaměřují na účastníky silničního provozu při plánovaných dopravních akcích.
Odmítnutím odběru krve se řidič dopouští přestupku
V případě, že kontrolovaný řidič je pod vlivem alkoholu, tedy orientační dechová zkouška je pozitivní, zákon policistovi umožňuje vyzvat řidiče, aby se podrobil lékařskému vyšetření ke zjištění ovlivnění alkoholem spojeným s odběrem krve. Někteří řidiči však policistovi odmítnou jet k lékaři a zde si nechat odebrat krev. „ Řidiči si neuvědomují, že odmítnutím odběru krve se dopouští přestupku. Policista řidiče oznámí k projednání ke komisi městského úřadu. Ve správním řízení přestupci hrozí sankce ve výši 25.000 – 50.000 korun, zákaz činnosti na 1-2 roky a z konta mu zmizí sedm bodů“, informoval vedoucí Dopravního inspektorátu v Pelhřimově npor. Rostislav Sůva.
Policisté řidiči, který jel pod vlivem alkoholu, zadrží na místě řidičský průkaz a zakážou mu další jízdu. Rozhodující také je, kolik promile se ukáže při orientační dechové zkoušce. „ Do jednoho promile policisté posuzují takovéto jednání jako přestupek. Překročení hodnoty přes jedno promile je však již trestný čin a s osobou je vedeno trestní řízení z podezření spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky“, doplnil npor. Sůva.
Kontrolami řidičů a častými preventivními akcemi se policisté snaží předcházet dopravním nehodám a nebezpečným situacím, které mohou vyvolat právě tito nezodpovědní řidiči.
Za letošní rok pelhřimovští policisté evidují 180 případů, kdy řidiči řídili vozidlo pod vlivem alkoholu. Z tohoto počtu bylo zadokumentováno 26 dopravních nehod zaviněných podnapilým řidičem. V porovnání za stejné období loňského roku jsme zaznamenali nárůst počtu podnapilých osob za volantem o 10 případů.