REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

pelhrimov snek a jezek namestiKontroverznější rozhodnutí si nemohli pelhřimovští zastupitelé na své předposlední zasedání vybrat. Jako poslední bod v programu schválili umístění hracích prvků na umělém povrchu do historického centra přímo na náměstí. Obyvatele města tak rázem rozdělili na dvě poloviny.

Podle schváleného materiálu by mělo na pelhřimovském náměstí, kousek od historické kašny, vzniknout hrací hřiště s umělým povrchem, na kterém bude ježeček a šneček. Zdrobnělina ale není příliš na místě. Každý z objektů bude vážit téměř 200 kilo a vysoký bude přes metr. Iniciátorem akce je místostarosta Pavel Pípal (KDU-ČSL).

REKLAMA

„Obrátila se na mě spousta lidí s tím, že je třeba oživit střed města i jeho ekonomiku. Tyto hrací prvky se dají používat celoročně, dopadová plocha je bezpečná," uvedl na zastupitelstvu místostarosta Pípal.

Zastupitelé měli připomínky, nakonec ale hlasovali pro

Jeho nápad se však nelíbil některým zastupitelům. Například Zdeňka Chmelařová (TOP 09) řekla, že atrakce je to pěkná, ale jinam než do historického centra. S umístěním na náměstí rozhodně nesouhlasí, těsně před hlasováním však ze sálu odešla.

Zastupitel Jan Podhráský (ODS) během debaty zastupitelů upozornil na to, že se „těší“, až bude šneček po pátečním nočním nájezdu v kašně a ježeček v některém z květináčů na náměstí. Pochybnosti nad citlivostí plánovaného umístění měl i radní Josef Doubek (ODS). Umístění hracího prvku na náměstí naopak podpořili v debatě Tomáš Dufek a Václav Havel (oba z ODS). Paradoxně však všichni zastupitelé hlasovali shodně pro i přes své původní výhrady.

Zastupitelé schválili limit pro investici ve výši půl milionu. Podle místostarosty Pípala ale bude „herní sousoší“ stát maximálně tři sta tisíc. Zajímavé je, že radnice má na tuto investici již vybranou i firmu. Podle místostarosty Pípala není třeba dělat výběrové řízení na dodavatele. Firma, kterou vybral, je prý jediná, která podobné hrací prvky vyrábí. Zpravodajský portál oslovil několik odborníků, kteří se zabývají výstavbou dětských hřišť. Všichni se shodli na tom, že podobný postup není příliš standardní, a dodavatelů podle nich existuje nejen v ČR celá řada.

Starosta města Leopold Bambula (ODS) se během zasedání zastupitelstva zeptal také na názor Pavly Licehammerové, ředitelky technických služeb města, které se budou o hrací prvky na náměstí starat. Ředitelka nato na zastupitelstvu podotkla, že vizualizaci vidí poprvé.

Názory na umístění hracích prvků do historického centra se různí i mezi obyvateli města. Zatímco někteří nápad vítají, jiní jsou ostře proti. „Nechápu, proč město nenechalo udělat vizualizaci, jak to bude na náměstí vypadat. Na jednu stranu památkáři nepovolí ani střešní okna v domech na náměstí a na druhou stranu jim nevadí taková šílenost vedle historické kašny,“ postěžovala si jedna z majitelek provozovny na náměstí.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA