REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Posadit se do koňského sedla pomáhá nejen dětem s tělesným nebo mentálním postižením. Dobře to vědí v Občanském sdružení Kopýtko zabývajícím se hipoterapií. Organizace sídlí ve Vratišově na Pelhřimovsku. Za koňmi pak klienti dojíždějí do Perek. Tým ze sdružení Kopýtko metodu představuje blíže.

Hipoterapie působí na klienta prostřednictvím pohybových impulzů, vznikajících při koňské chůzi. Klient zaujímá jeho možnostem odpovídající polohu na hřbetu koně a pomocí těchto impulzů dochází ke stimulaci jeho centrální nervové soustavy. Ta se snaží na tyto impulzy adaptovat – tím se aktivují pohybové vzory a stimulují rovnovážné reakce klienta.

REKLAMA

Foto: archiv Občanského sdružení Kopýtko

Při lekcích hipoterapie je klient umístěn na hřbet koně, který je veden vodičem. Dítě je z každého boku koně jištěno, z jedné strany fyzioterapeutem, který vede lekci, a z druhé strany jeho asistentem. K hipoterapii se využívá kůň pouze v kroku – volba náročnosti terénu, tempa kroku a poloh na koňském hřbetu závisí na aktuálním stavu klienta, jeho diagnóze a úrovni vzpřimovacích reakcí. Náročnost a délku terapie volí fyzioterapeut. Samotná lekce trvá cca 15 minut.

V současné době máme k dispozici dva koně. Oba mají licenci České hiporehabilitační společnosti (ČHS) pro koně a pony zařazené do hipoterapie. Kopýtko splnilo podmínky pro zařazení do skupiny „Středisko doporučené hiporehabilitace“, a je tedy profesní organizací ČHS doporučováno k provádění odborné hipoterapie v souladu se standardy společnosti

Donedávna jsme prováděli lekce hipoterapie na hřbetu koně bez hipoterapeutické podložky, která se elastickým popruhem připevňuje na hřbet koně a zajišťuje maximální přenos impulzů. Navíc jsme měli k dispozici pouze jedna hipoterapeutická madla, která nám umožňovali provozovat hipoterapii v její základní podobě. Díky grantu, který nám udělil Kraj Vysočina v rámci podpory celoročních sportovních a volnočasových aktivit pro handicapované děti, mládež a dospělé, naše sdružení získalo nové pomůcky, které nám umožňují provozovat hipoterapii bezpečněji a otevírají nám nové možnosti, jak vést lekce a využívat více poloh pro stimulaci naši klientů. Díky dotaci Kraje Vysočina naše sdružení získalo bezpečnostní opasky, jezdecké helmy, hipoterapeutickou podložku s držadlem na overball, podbřišníky a letní deky proti hmyzu pro koně.

Speciální podložky s držadlem na overball jsou nyní při našich lekcích hojně využívány. Overball totiž dovolí dítěti sedět na hřbetu koně vzpřímeně a v těžišti, ale na rozdíl od pevného madla je dítě nuceno sedět aktivně, jelikož nemá pod rukama pevnou oporu – tím dochází ke zlepšení jeho posturální stability. Aby se podložky daly bezpečně připevnit na hřbet koně, máme k dispozici podbřišníky (pásy, které obepínají tělo koně a fixují podložku na hřbetě). Naším prvořadým úkolem je zajistit dětem na koni bezpečnost. Tu jsme zvýšili pořízením bezpečnostních opasků a helem. Opasky slouží k lepšímu jištění dítěte na hřbetu a v případě, že by bylo nutné dítě z koně rychle sundat, zajistí pevný úchop. Jezdecké helmy slouží k ochraně hlavy dítěte v případě pádu z koně. Další pomůckou, kterou jsme díky grantu pořídili, jsou deky proti hmyzu pro naše zvířecí pomocníky. Tyto deky se hojně využívají v letních měsících, kdy hmyzu zabraňují, aby koně obtěžoval. Užitek z nich mají jak koně, tak děti. Koně jsou totiž klidnější a celkový průběh jízdy je plynulejší.

Lekce hipoterapie se konaly od dubna do konce června a od září do začátku listopadu, a to každé pondělí. V letních měsících mohli klienti využít možnosti dvou intenzivních týdnů hipoterapie. V novém roce začneme s lekcemi ihned, jakmile to počasí dovolí, zřejmě v dubnu.

Naše sdružení také spolupracuje se Základní školou Komenského 1326 v Pelhřimově. Žáci, z nichž má každý mentální či tělesné postižení, jsou seznámeni s našimi koňmi, naučí se, jak se chovat v jejich přítomnosti a některé děti absolvují na koni krátkou projížďku.

Nejčastějšími diagnózami našich klientů jsou tělesná postižení – různé formy dětské mozkové obrny, centrální koordinační poruchy (různé stupně), zpoždění psychomotorického vývoje, metabolické vady s motorickým postižením, degenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Také máme klienty se zrakovou vadou či klientku po prodělané onkologické léčbě centrálního nervového systému. Hipoterapie pomáhá rovněž při mentálním postižení – mírné až těžké mentální retardaci. Lidé s mentálním a tělesným postižením tvoří více než 80 procent našich klientů. Další diagnózy, se kterými se v občanském sdružení Kopýtko setkáváme, jsou vadné držení těla, kyfoskoliózy či svalové disbalance. Věk našich klientů se pohybuje v rozmezí od tří měsíců do dvanácti let.

 

za sdružení Kopýtko

Monika Krejčíčková

REKLAMA