V pořadí 9. ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, představení, přednášky či filmové projekce. Festival se uskuteční v termínu od 1. do 7. října ve více jak osmdesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku.
Hlavní tematickou linií letošního ročníku je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. V programu se odráží ale i další významná výročí letošního roku a významné milníky domácí i evropské historie. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.
Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou. Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura.
V Jihlavě UNArchitekti ukáží dvě inspirující historické stavby v ulici Matky Boží - dům Matky Boží 28 patří svým prostorovým řešením k tomu nejzajímavějšímu, co jihlavské měšťanské domy nabízejí. Malý a složitý dům Matky Boží 35 do sebe integroval gotickou kapli kostela Nanebevzetí Panny Marie. Minulost, současnost a budoucnost zimního stadionu představí architekt David Beke, manažer pro výstavbu nové multifunkční Horácké arény.
V Humpolci se vydají po architektuře malého města ve stopách velkých architektů jako například Josef Gočár či František Kavalír. Město nabídne i komentovanou prohlídku areálu 8smičky s autorem přestavby industriální budovy na zónu pro umění.
Ve Žďáru na Sázavou se mohou zájemci vydat na procházku po sochách, venkovních mozaikách a jiném normalizačním umění ve veřejném prostoru za doprovodu sochaře a autora projektu Vetřelci a volavky Pavla Karouse.
Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz.