REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v průběhu letních prázdnin zapojí do celorepublikové kampaně s názvem „Nepozornost zabíjí“, která je zaměřena na řidiče používající hovorové zařízení při řízení vozidla.

REKLAMA

 

Tento projekt je realizován jako komunikační kampaň České asociace pojišťoven a BESIPu a je založen především na emocích. Ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. Cílem kampaně je upozornit řidiče, že telefonování nebo psaní SMS zpráv při řízení vozidla patří mezi časté přestupky, kvůli kterým vzniká celá řada dopravních nehod. Z tohoto důvodu chceme upozornit na to, že používání mobilního telefonu při řízení je velmi nebezpečně a může mít nedozírné následky.

Řidič, který při řízení motorového vozidla používá mobilní telefon a nevěnuje se plně řízení, je nebezpečný nejenom sám sobě, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. V případě, že za volantem telefonuje, pohybuje se na sociálních sítích nebo píše SMS zprávu, je při řízení vozidla ovlivněn stejně, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi. Pokud pojede padesátikilometrovou rychlostí a na pět sekund se v důsledku sledování mobilního telefonu přestane věnovat řízení, ujede za tu dobu 90 metrů – to je jako celé fotbalové hřiště. S vyšší rychlostí se tato vzdálenost přirozeně prodlužuje. Při devadesátikilometrové rychlosti je to 125 metrů a při stotřicetikilometrové rychlosti dokonce 180 metrů, a to jsou fotbalová hřiště dvě.

Začátkem prázdnin bude Policie ČR na Vysočině realizovat kampaň v sobotu 30. června a v neděli 1. července na těchto místech:

sobota 30. června od 12:00 do 15:00 hodin, místo: silnice I/38, Čížov, u hotelu Býk

neděle 1. července od 8:00 do 10:00 hodin, místo: 111. km dálnice D1, směr Praha

Osoba, která řídí vozidlo a při řízení v ruce drží hovorové zařízení, se vždy dopouští protiprávního jednání, a to přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Zákon číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích hovoří jasně: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ V případě, že policisté u řidiče takovéto jednání zjistí, mohou mu na místě v příkazním řízení uložit pokutu až do výše jednoho tisíce korun. V případě správního řízení je tato sankce ještě vyšší. V obou případech se přestupci do karty řidiče připisují dva trestné body.

Když si uvědomíme, že na českých silnicích každoročně zemře přes pět set lidí (na Vysočině v minulém roce zemřelo v souvislosti s dopravní nehodou celkem 39 osob – 29 osob zemřelo přímo při dopravní nehodě a dalších 10 osob zemřelo následně ve zdravotnickém zařízení) a počet závažných nehod způsobených telefonováním řidičů dlouhodobě roste, měli bychom se při každém zazvonění mobilního telefonu zodpovědně zamyslet a říci si, že při řízení vozidla hovorové zařízení do ruky nepatří.

 

REKLAMA