REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Ve středu 12. září 2018 zavítal do Kraje Vysočina prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Tato pracovní cesta se konala na pozvání předsedy představenstva Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina (KHK KV) Richarda Horkého a zahrnovala setkání s podnikateli, vedením okresních hospodářských komor i vedením kraje a návštěvu několika podniků.

Svoji cestu zahájil dopoledne návštěvou firmy Galatek a. s. v Ledči nad Sázavou, odkud se přesunul do Jihlavy. Ve zdejším Hotelu Gustav Mahler se setkal s členy představenstva Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina (KHK KV), prvním náměstkem hejtmana Pavlem Fraňkem, náměstkyní hejtmana Janou Fischerovou a členy všech pěti okresních hospodářských komor Vysočiny (OHK).

REKLAMA

vladimir dlouhy hospodarska komora navsteva vysociny TZ 1

Prezident Dlouhý shrnul současnou ekonomickou situaci a nastínil předpokládaný růst mezd v příštím roce, dále se věnoval nedostatku pracovní síly, zbytečné administrativě, neodpovídající struktuře absolventů ve všech stupních vzdělání, nízkému stupni nezaměstnanosti a nutnosti dovozu pracovní síly zejména z Ukrajiny. Následovala diskuze, v níž se zúčastnění dotkli výstavby 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany, minimálních mezd, odvodů, investičních pobídek a rozvoje technických oborů. 

Po obědě, jehož se kromě Vladimíra Dlouhého, představenstva KHK KV a ředitelů okresních komor zúčastnili všichni náměstci hejtmana Kraje Vysočina – Jana Fischerová, Pavel Franěk, Vladimír Novotný, Martin Kukla a Pavel Pacal, se prezident HK ČR přesunul do Třebíče, kde se v Ekotechnickém centru Alternátor konala další beseda s podnikateli a členy OHK Třebíč.

vladimir dlouhy hospodarska komora navsteva vysociny TZ 4

Při diskusi v Alternátoru se všichni shodli na nutnosti výstavby V. bloku Jaderné elektrárny Dukovany, přičemž Dlouhý poznamenal, že vláda bude muset stanovit základní finanční model celé stavby. V dnešní době podle něj totiž není možné asi nikde na světě postavit jadernou elektrárnu čistě na komerčním základě.

Předseda představenstev KHK KV a OHK Třebíč Richard Horký ocenil kroky, které HK ČR pod vedením Vladimíra Dlouhého v souvislosti s výstavbou 5. bloku JE Dukovany a se zpřístupněním pracovního trhu cizincům z třetích zemí dosud udělala. Jedná se zejména o otevírání těchto témat na patřičných místech.

vladimir dlouhy hospodarska komora navsteva vysociny TZ 3

„Když byl pan Dlouhý zvolen prezidentem HK ČR, velice mě potěšilo, že ihned vyjel do Dukovan seznámit se se situací. Zúčastnil se i konference věnované výstavbě pátého bloku a také signoval tzv. Třebíčskou výzvu, v níž starostové dotčených obcí, firmy z regionu a odborníci na jadernou problematiku apelovali na vládu, aby o výstavbě začala jednat. Na Třebíčsku panuje v tomto ohledu mimořádná jednota,“ řekl Richard Horký.

vladimir dlouhy hospodarska komora navsteva vysociny TZ 2

Foto zdroj: tisková zpráva Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina

Poslední zastávkou prezidenta HK ČR byla třebíčská firma PBS Industry, a. s., která se věnuje strojírenské výrobě.

REKLAMA