REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

koureniProvozovatelům restaurace již dva měsíce ukládá tak zvaný „ne/kuřácký zákon“ povinnost označit provozovny nálepkou.  Zákazník se díky ní dozví, zda vstupuje do kuřáckého prostředí, nekuřáckého, či zda jsou uvnitř stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

stavebne_oddelene_prostory_pro_kuraky_a_nekuraky_
„Náš úřad již provedl namátkové kontroly označení a musím konstatovat, že situace je celkem uspokojivá. Mnoho provozovatelů restaurací učinilo označení dle zákona, ale jsou i tací, kteří ještě neví, či zapomněli na zákonnou povinnost a ty upozorňujeme na případné sankce, které v tomto případě mohou dosahovat výše pěti tisíc korun“ říká Zdeňka Peterková, vedoucí Obecního živnostenského úřadu. Pokud provozovatel umožní kouření na zakázaném místě, může být pokutován až do výše 10.000,- Kč. Nově je v zákoně uvedeno, že pokud tabákové výrobky prodá osobám mladším osmnácti let, může mu být udělena pokuta od padesáti tisíc do půl milionu korun. Dokonce i zákaz činnosti až na dva roky.

koureni_povoleno_
Nejpodstatnější změnou zákona je povinnost řádně označit restauraci. Příloha zákona přesně určuje grafickou značku „Kouření zakázáno“, „Kouření povoleno“ a „Stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky“. „Není tedy možné využít lidovou tvořivost k označení, jak tomu bylo dříve. Pokud některý provozovatel ještě toto označení nemá, je možné napsat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a uvést jaký typ označení si přeje a požadované mu bude zasláno zdarma,“ radí provozovatelům Zdeňka Peterková.

koureni_zakazano_
Dne 1. července 2010 nabyl účinnosti zákon 305/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
REKLAMA