REKLAMA

Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec – to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo šedesát metrů hlubokých podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu. Za rok se spotřebuje 5,045 mil. m3 vody z celkové zásoby 7,245 mil. m3 pitné vody v přehradě.

Za posledních 10 let se objem vody v nádrži Slušovice výrazně nezmenšil. „Na Zlínsku nedostatek vody nehrozí díky mimořádné akumulační kapacitě zdrojů, ze kterých se odebírá voda k úpravě,“ říká Ing. Pavel Krajča, manažer pitné vody společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. Zlín. Se zásobováním pitnou vodou však mohou mít problém obce Lukoveček a Řetechov, protože nejsou napojeny na Skupinové vodovody a jsou závislé na místních, většinou podzemních zdrojích.

REKLAMA

nadrz slusovice pitna voda pro cast zlina MOVO

Nádrž Slušovice  pitná voda pro část Zlína

Cesta vody od pramene do kohoutku v domácnostech je dlouhá i několik desítek kilometrů. Voda musí projít složitou úpravou v podobě chemicko-technologického procesu v úpravně vody. Ve Zlíně a v jeho okolí se ročně vypijí a spotřebují tisíce kubíků vody, které pocházejí ze dvou hlavních zdrojů pitné vody. Voda pro východní část Zlína, okolí Vizovic, Slušovic, Kostelce a Fryštáku se čerpá z přehradní nádrže Slušovice a prochází následnou úpravou v úpravně vody na Klečůvce. Pro západní část Zlína a okolí Otrokovic a Napajedel se jímá podzemní voda ze studní hlubokých až deset metrů a hydrogeologických vrtů hlubokých až 60 metrů v oblasti dvou území: Tlumačovský les a Kvasice-Štěrkoviště. Tato voda zase prochází úpravnou vody v Tlumačově.

upravna vody tlumacov aerace kaskada MOVO

ÚV Tlumačov – aerace kaskáda. Foto: archiv MOVO

Celému systému zásobování vodou na Zlínsku se říká Skupinový vodovod Zlín. Výhodou tohoto systému je, že úpravny vody se dokáží vzájemně zastoupit. Úpravna vody v Klečůvce dokáže v případě nouze zásobovat vodou i celé rozsáhlé území Otrokovicka a Tlumačovska. Pokud by nastal výpadek naopak na Klečůvce, stihne téměř všechny domácnosti a podniky ve Zlíně a okolí zásobovat vodou Tlumačovská úpravna. Pitná voda do oblasti Valašských Klobouk, Slavičína a okolí a části Luhačovic je odebírána z přehradní nádrže Stanovnice a upravována na úpravně vody Karolinka, kterou provozuje společnost VaK Vsetín. Dalšími úpravnami v systému zásobování pitnou vodou jsou úpravna Ludkovice se stejnojmennou přehradní nádrží, která dodává vodu pro část Luhačovic a dále pro obce v okolí Ludkovic, a úpravna vody Štítná nad Vláří, která zásobuje Štítnou a Brumov-Bylnici.

Na Zlínsku je voda spíše středně tvrdá, což je ideální pro každodenní spotřebu. Protože je v neustálém pohybu, proudí v chladu a temnu vodovodního potrubí a je průběžně odpouštěna, můžeme se tedy spolehnout na její „čerstvost“. „V současném panujícím teplém a suchém počasí se naštěstí žádné potíže se zdroji vody na Zlínsku nevyskytly a všude je našim odběratelům, napojeným na Skupinový vodovod, dodávána voda bez omezení,“ říká Ing. Krajča.

Problémy v zásobování se však mohou vyskytnout v obcích, které nejsou napojeny na Skupinové vodovody a jsou závislé na místních, většinou podzemních zdrojích. Na Zlínsku se to týká obce Lukoveček, kde je nutno deficit místních zdrojů řešit navážením vody do vodojemu autocisternou.

Na Slavičínsku a Luhačovicku je to pak obec Řetechov. U obce Lukoveček je již zpracovaná projektová dokumentace pro napojení na Skupinový vodovod, toto napojení by se mělo uskutečnit již v letošním roce.

REKLAMA