benzin_tankovaniCeny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu mírně klesly, benzin Natural 95 zlevnil v průměru o osm haléřů na 35,04 Kč, nafta o 14 haléřů na 34,17 Kč, v pondělí o tom informovala společnost CCS. Podle Petra Čermáka, analytika společnosti Colosseum, by měly ceny dále klesat.

„K poklesu cen u našich čerpacích stanic přispělo snížení cen benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Výraznějšímu zlevnění nicméně bránil nepříznivý vývoj kurzu koruny vůči dolaru,“ uvedl Čermák. Vývoj na trzích s ropou byl podle něj v průběhu minulého týdne českým motoristům nakloněn. „Cena ropy sice neklesala, nicméně ani nerostla. Dočkali jsme se stagnace. Ceny nafty a benzinu v Rotterdamu ovšem zamířily k jihu. Koruna přestala oslabovat. Výsledek by měl být pro české motoristy velmi příznivý,“ upozornil analytik. Podle něj se dočkáme výraznějšího zlevnění, které by se mohlo pohybovat až v řádu několika desetihaléřů. „O něco větší pravděpodobně bude u benzinu,“ předpokládá Čermák.

Nejlevnější benzin je k dostání v Jihočeském kraji (34,58 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,68 Kč). Nejvíce klesly ceny na Olomoucku (o 17 haléřů), naopak v Libereckém kraji o pět haléřů vzrostly.

V případě nafty se na první místo posunul Ústecký kraj (33,79 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu Jihomoravský kraj (34,82 Kč). Největší pokles cen zaznamenali motoristé na Plzeňsku (o 33 haléřů), naopak v Libereckém kraji se ceny v průměru o jeden haléř zvýšily.

Meziměsíčně zlevnil Natural 95 v průměru o tři haléře, nafta o 37 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,83 Kč (8,8 %), nafta o 3,31 Kč (10,7 %).

Také na sousedním Slovensku se ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot snížily. Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o 0,010 na 1,475 eura (36,23 Kč), nafta o 0,010 na 1,358 eura (33,35 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk.

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

zdroj: MEDIAFAX