elektroV Pražském veletržním areálu Letňany organizátoři příští týden poprvé uspořádají elektrotechnický veletrh Electron, který představí novinky z oboru elektrotechniky. Akce má nahradit tradiční veletrh Amper, který jeho pořadatelé přesunuli do Brna.

K nejzajímavějším tématům letošního veletrhu bude patřit oddělení emobility v čele s elektromobily Smart, které využívá i Pražská záchranná služba či ZOO. "Jedná se o rychlou dopravu záchranáře v husté dopravě nebo v místě, kam standardní vozy nemohou nebo se nedostanou. Záchranář bude mít ve výbavě vše potřebné pro prvotní ošetření nebo dokonce i zahájení neodkladné resuscitace," popsal výhody malých ekologických vozidel ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Návštěvníky veletrhu se bude snažit zaujmout také prezentace inteligentních domů, jejichž chod může majitel ovládat pomocí telefonu či přes počítač. Na veletrhu se představí také chytrý rozpoznávač dopravních značek, který má ambice stát se výbavou každého běžného automobilu.

Svými úspěchy pochlubí studenti z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií z VUT v Brně. Fakulta představí na veletrhu unikátní přenosný rentgenový přístroj SCIOX 2.0, který získal ocenění na světové výstavě ve Spojených státech amerických, Vizuální systém pro rozpoznávání dopravních značek a Elektrolyzér na výrobu vodíku (palivo budoucnosti).

Nebude chybět ani odvětví, ve kterém čeští vědci dominují, a tím je robotika. Na veletrhu získají návštěvníci více informací například o dálkově ovládaném mobilní robotu pro průzkum nebezpečných oblastí či robotickém manipulátoru, který dokáže kopírovat pohyby snímané analogovým joystickem. Na své si přijdou také zájemci o nanotechnologie nebo mikroelektroniku.

Veletrh začne v úterý 12. dubna a potrvá až do pátku.

zdroj: MEDIAFAX