Známe vítěze dvanáctého ročníku podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku! Mezi firmami bezkonkurenčně uspěla společnost Frentech Aerospace vyrábějící součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond. Mezi živnostníky v celorepublikovém klání zvítězil Viktor Hrdina, výrobce originálních dřevěných hraček, které probouzí tvořivost a podporují správný tělesný rozvoj.

firma roku a zivnostnik roku 2017 TZ

REKLAMA

Dělají věci, které nikdo nikdy nedělal. Frentech Aerospace!

Vítězná firma Frentech Aerospace, vyrábí díly a vesmírné mechanismy jak pro vědecké mise, tak i pro komerční vesmírné projekty. Motivací zakladatele bylo dokázat, že tuzemské strojírenství se vyrovná západním společnostem v oboru. Konkurence je pro společnost motivací, odlišuje se přístupem k práci, přijímá náročné výzvy. Každý nový vesmírný projekt je vlastně inovací, protože se nikdy předtím nerealizoval. Za úspěch firma považuje to, že dodává pro projekty, jako je ARIANE 5, vesmírné mise ExoMars 2016 a 2020. Její subsystémy poletí k Jupiteru, dodala asi jeden a půl milionu dílů pro letadla Airbus.

„Netušil jsem, že si někdy budu moct rukou sáhnout na díly zamontované v letadlech, natož ve vesmírných lodích,“ říká majitel Frentech Aerospace Pavel Sobotka. Konkrétně jeho společnost vyrábí zajišťovací mechanismy, panty a většinou menší díly do letadel. Co se týká vesmírného průmyslu, dělá komponenty do turbočerpadel, HEPA filtry, které jsou aktuálně na Marsu, a osm desítek vesmírných satelitů Iridium Next používá jejich mechanismy při rozvíjení solárních panelů. Právě zejména komponenty pro vesmírný průmysl musí být extrémně přesné.

Vlastní výrobu pro letecký a vesmírný průmysl doprovází spousta testování, ať už v termální komoře, ve vakuové komoře, vibrační testy, testy životnosti a testy mechanické. Projekty většinou trvají několik let a objem požadavků je nesmírně vysoký. „Jsem hrdý na to, že jsem byl dělníkem, protože když na stroji vidím problém, tak vidím, že se dá řešit, a klidně se mohu za některé stroje sám postavit,“ doplňuje Pavel Sobotka.Firma zvyšuje počty zaměstnanců, nakupuje nové stroje, rozvíjí se. Základem je udržet se na špici, kde je hranice velmi tenká. Jedna chyba může být fatální. Druhou věcí je posouvat se dál, dělat to, na co si ostatní netroufnou. To je Frentech Aerospace.

„Vítězná firma Frentech Aerospace nás oslnila svým pohádkovým příběhem. Ryze česká firma si našla cestu z naší malé republiky až do vesmíru. Ocenili jsme hlavně její inovativnost a technickou vyspělost. Úctyhodným znakem této společnosti je nutnost držet stoprocentní spolehlivost svých produktů. A toto byl jeden z hlavních argumentů pro udělení ceny Vodafone Firma roku 2017,“ říká Michal Müller, ředitel firemního prodeje společnosti Vodafone.

Druhou příčku obsadila pardubická ERA, průkopník a přední dodavatel řešení pro sledování letového provozu a identifikaci strojů ve vzduchu i na civilních letištích, a také pro potřeby armádních a bezpečnostních složek. Dodala již přes sto systémů zákazníkům z řad organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil ve více než šedesáti zemích pěti kontinentů. „V oblasti pasivně radiolokačních vojenských systémů nemá firma konkurenci, systém VERA-NG je unikátní český vynález a výrobek,“ uvádí generální ředitel Viktor Sotona. Firma se rozhodla v Pardubicích vybudovat moderní výzkumné centrum, kde jsou mimo jiné výborně vybavené laboratoře, včetně moderních útlumových komor. Ve světě působí od Tokia přes Moskvu, Singapur a Malajsii, spolupracuje s většinou velkých letišť.

Stupně vítězů doplňuje společnost Unuodesign, která se zaměřuje na výrobu dětského oblečení a látkových plen z certifikovaných materiálů. Vzory na látkách, které společnost nabízí, si její majitelka vymýšlí sama. „Podnikání jsem začala doma z "obýváku" a když jsem viděla, že by se tím dalo reálně vydělat, pustila jsem se do toho naplno. Největší motivací pro mne byly mé čtyři děti, které jsem musela uživit a chtěla jsem pro ně zajistit co nejlepší budoucnost,“ komentuje majitelka firmy Petra Plemlová. V létě celé tři měsíce její zaměstnankyně šily do zásoby a v září bylo za dva týdny vyprodáno. Firma roste poslední čtyři roky meziročně o 300 až 400 %, takže všechny své cíle přesáhla už dávno. Největší snahou majitelky je teď stabilizace a ukotvení firmy na českém trhu.

Viktor Hrdina! Začalo to vlastní potřebou, pro vlastní děti

Vítězný živnostník Viktor Hrdina přinesl na český trh hračku, která svou jednoduchostí nemá obdoby – houpací prkno. „Myslím si, že v dnešní době mají děti méně možností přirozeného pohybu, a tak se snažím pohyb netradičně podpořit,“ říká vítězný živnostník. Inspiraci našel za oceánem, v Evropě nikdo ohnutý kus dřeva nevyráběl. Zalíbila se mu jednoduchost a představa multifunkčnosti. Děti s prkny vymýšlejí daleko více aktivit, než by člověka vůbec napadlo. Navíc má blahodárné účinky na děti, o kterých všichni hlásali, že jsou neposedné. Nic nedokáže zastavit tu energii, když na veletrzích potkává spokojené rodiče.

„Vzniklo to pro samotné houpání, ale my sami jsme byli překvapeni, k čemu všemu to děti začaly používat. Dostávali jsme velký feedback od zákazníků, kdy nám posílali fotky, kdy jsme viděli, že to není jenom o tom, že se houpou, ať už vsedě nebo vestoje, ale že to podlézají, mají to jako klouzačku, některé to použijí jako kulisu pro divadlo. Kluci si vezmou autíčka a je to pro ně super dráha na předjíždění nebo skokanský můstek,“ popisuje svůj výrobek Viktor Hrdina. Kromě houpacího prkna vyrábí aktuálně ještě houpačku. Princip je stejný, dítě ji může použít různými způsoby. Je pro menší děti, pomáhá jim postavit se, přelézat, až postupně se může dostat k houpání.

Na vlastní výrobu má Viktor Hrdina partnery, se kterými spolupracuje. Je schopen je zaměstnat tak, že dělají téměř výhradně pro něj. Prodej je dnes už v řádu tisícovek kusů ročně. Odbyt je dost nárazový, především na Vánoce, takže musí plánovat a vyrobit v předstihu dostatečné množství. Největší část prodeje běží přes internet. V České republice je jen několik kamenných obchodů, kde je jeho houpací prkno k dostání, protože si v tom množství hraček přeci jen zasluhuje osobní vysvětlení. Proto má houpací prkno v pár obchůdcích, které ho samy oslovily. Na internetu má živnostník doprovodné informace a videa, aby rodiče viděli, jak se dají hračky používat. Během tří let se chce pevně usadit na evropských trzích.

„Viktor Hrdina založil své podnikání na inovaci a originální myšlence, která vedla k přeměně původně fyzioterapeutické pomůcky – cvičebního houpacího prkna – na víceúčelové hračky podporující motoriku a tvořivost dětí. Dobrý nápad, schopnost inovovat a odvaha jít s výsledným produktem na trh jsou klíčové hodnoty, které podporuje soutěž Živnostník roku i Česká spořitelna. Viktor Hrdina dokázal tyto hodnoty uvést do praxe, a proto mu ocenění Živnostník roku oprávněně náleží,“ říká Martina Jirásková, manažerka marketingové komunikace České spořitelny.

Druhé místo obsadil Josef Fryzelka, který vyrábí sudy na víno a lihoviny od 5 do 600 litrů, kádě na kvašení ovoce, zelí, lihoviny s bylinkami, medovinu, pivo a to od třiceti až do deseti tisíc litrů, a také kádě a sudy pro lihovary. „V našich sudech zrají často ty nejkvalitnější vína i destiláty v České republice i v zahraničí,“ uvádí Fryzelka. S úspěchem se setkalo zařazení do výroby netradičních bednářských výrobků, třeba dřevěných van různých variant, umyvadel, ochlazovacích kádí do sauny a bylinkových sedacích kádí, sprch a polévacích džberů. Nedávno se pustil do opravy staré bednářské dílny svého otce, z které vytváří muzeum rodinného bednářství.

Bronz získává Věra Vávrová, která šije pánské košile a dámské halenky. Proti asijské konkurenci obstála. Otevřela dva obchody v Praze a Českých Budějovicích. „Valutou je profesionalita našich pracovníků, osobní kontakt se zákazníkem, flexibilita a rychlost, s jakou dovedeme i během několika hodin vyrobit košili podle požadavků zákazníka,“ uvádí jihočeská živnostnice, která šije pod značkou Vavi. Denně vyrobí průměrně 120 kusů košil a halenek. „Objednávky máme i větší. Šijeme i pro jiné firmy tady v České republice, například pro Pietro Filipi. Syn umí jazyky, takže prodáváme i do zahraničí. Zaměřujeme se i na celkové oblečení firem, už hrozně dlouho šijeme halenku ČSA a podobně,“ dodává Vávrová.

Odpovědnou firmou roku je První brněnská strojírna Velká Bíteš

V rámci soutěže je vyhlašován také vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone firmě, která se příkladně stará o své zaměstnance, životní prostředí a rozvoj regionu. O vítězi kategorie letos rozhodovali Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy a zároveň společnosti IBM, Jan Mareš z odboru udržitelného rozvoje Úřadu vlády, Lucie Mádlová z UN Global Compact, ČR – Reprezentace národní sítě Global Compact, iniciativa udržitelného podnikání a odpovědných firem, Petr Novák, ředitel Koyo Bearings, loňský vítěz této kategorie a Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone. „První brněnská strojírna Velká Bíteš  je velká strojírenská firma, která dodržuje rovný plat u mužů a žen, nabízí kvalitní nabídku benefitů, podporuje dobrovolnictví zaměstnanců a věnuje významné úsilí i finanční prostředky na snížení negativního vlivu na životní prostředí. Aktivity firmy jsou dobře strategicky zacílené,  míří na dlouhodobou podporu a rozvoj místní komunity a regionu,“ okomentovala Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

Spendee je Nejlepším Startupem 2017

Kategorii pro mladé, inspirativní firmy a podnikatele vyhodnocuje porota složená z top investorů, zástupců velkých korporací a akcelerátorů z ČR i zahraničí. Odborným garantem je akcelerátor StartupYard a kategorii podpořil také portál Startupjobs.cz. Vítězná společnost Spendee pomáhá lidem porozumět svým financím ve složitém finančním světě, a odpovědněji se tak rozhodovat a plánovat. Má dva miliony stažení v 175 zemích světa, včetně Spojených států amerických a Velké Británie, je účastníkem Google Accelerator v San Franciscu mezi top 33 startupy z celého světa. Na základě připojených bankovních účtu a dalších finančních produktů získává aktualizovanou historii transakcí uživatele. To doplňuje o hotovostní transakce, které si uživatel může zadávat sám. Transakce Spendee kategorizuje, sdružuje a poskytne uživateli přehledný jednoduchý výstup, který každý pochopí. Na základě transakčních dat pracuje s tím, jak se uživatel chová, a je schopna vypozorovat životní změny a podle toho poradit s nastavováním rozpočtů, spořicích plánů a podobně. Spendee poradí, jak ušetřit peníze, zlepšit finanční gramotnost a odpovědnost, a zbavit se tak stresu z finanční nejistoty.

„Je symbolické, že ocenění v kategorii Nejlepší Startup fintech předává společnosti Spendee zástupce tradiční domácí banky – České spořitelny. Podporujeme a rozvíjíme startupy a velmi se těšíme na budoucí spolupráci s fintechovými firmami. Věříme, že největší přínos bude mít tato spolupráce pro koncové zákazníky a co nejefektivnější správu jejich financí,“ uvádí manažer MSE České spořitelny Petr Zelenka.

Českým stříbrem pro rok 2017 je výrobce nábytku z ohýbaného dřeva TON

Samostatná kategorie oceňuje tradici, kvalitu a šíření dobrého jména českého podnikání v zahraničí. O držiteli titulu rozhoduje na základě nominací poradní sbor tvořený osobnostmi ze společenského a především podnikatelského světa. V roce 1861 byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě, jejímž zakladatelem byl Michael Thonet. Původní zakladatel si nevybral místo náhodou, Bystřice byla obklopena bukovými lesy, které tak nabízely vhodný materiál. Jeho principy ohýbání zde převzala po změně vlastnických struktur a firemních názvů v roce 1953 společnost TON. Obchodní pobočky má v pěti zemích a vyváží do více než 60 zemí světa. Export tvoří zhruba 75 % produkce.

Vodafone Firma roku 2017
1. místo Frentech Aerospace s.r.o. – výrobce dílů pro letecký a vesmírný průmysl (Brno)
2. místo ERA a.s. – výroba komponentů a elektroniky pro letecký provoz (Pardubice)
3. místo Unuodesign s.r.o. – výroba dětského oblečení (Tábor)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017
1. místo Viktor Hrdina – výroba originálních dřevěných hraček (Praha 1)
2. místo Josef Fryzelka – tradiční bednářství (Vlachovice)
3. místo Věra Vávrová – textilní výroba (Vimperk)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017
1. místo První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s. – výroba letecké techniky (Velká Bíteš) 

Česká spořitelna Nejlepší Startup 2017
1. místo Spendee s.r.o. – autor aplikace na správu osobních a rodinných financí (Praha 2)

České stříbro 2017
1. místo TON a.s. – výrobce nábytku z ohýbaného dřeva (Bystřice pod Hostýnem)

Zdroj: tisková zpráva