letadloSopečný prach z islandské sopky Grímsvötn už omezil provoz na pražském ruzyňském letišti. Letecké společnosti zatím zrušily celkem šest letů, informovala ve středu mluvčí letiště Michaela Lagronová.

"Ruzyně se zatím týká zrušení celkem šesti letů a to odletů i příletů. Zrušeny byly lety do Berlína, Hamburgu a Hannoveru," uvedla mluvčí. O rušení letů v současné době rozhodují samy letecké společnosti, vývoj během dne však Lagronová odhadovat nechtěla.

Například České aerolinie (ČSA) musely zrušit tři středeční lety do Německa. "V souvislosti s uzavřením německých letištích nemohly ČSA vypravit tři spoje do Německa, a to konkrétně do Berlína, Hannoveru a Hamburku," řekla agentuře Mediafax mluvčí ČSA Hana Hejsková a dodala, že aktuální situaci aerolinky pečlivě sledují. Situace se totiž podle ní může během dne ještě změnit.

Naopak letecká společnost Travel Service zatím kvůli sopečnému prachu zatím své lety rušit ani přesouvat nemusela. "Travel Service provoz neomezuje. Při zachování všech bezpečnostních standardů budeme lety provozovat," vzkázala mluvčí letecké společnosti Vlaďka Dufková.

O případném omezení leteckého provozu totiž může ve středu rozhodnout Úřad pro civilní letectví a to v případě, že se výrazně zvýší koncentrace sopečného popela ve vzduchu. Úřad by měl o situaci jednat ve středu dopoledne.

Kvůli islandské sopce Grímsvötn, která se probudila v sobotu, bylo v úterý zrušeno na 500 evropských letů. Zvlášť těžkou situaci zaznamenalo Skotsko.

Evropský úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (Eurocontrol) varoval, že oblako sopečného prachu a popelu může ve středu zkomplikovat leteckou dopravu v částech Dánska, jižním Norsku a jihozápadním Švédsku.

Sopka Grímsvötn se nachází pod největším islandským ledovcem Vatnajökull na jihovýchodě země. Podle posledních údajů by její aktivita měla ustávat.

zdroj: MEDIAFAX