prazsky_kancelarsky_trhPražský kancelářský trh je významně menší než v porovnatelných městech západní Evropy, jako jsou Vídeň, Mnichov nebo Amsterdam, v příštích deseti letech by proto mohl narůst až o 20 procent. Vyplývá to ze studie společnosti CB Richard Ellis, kterou zveřejnila v pondělí.

Pražský kancelářský trh v posledních deseti letech rychle rostl, developeři postavili 1,7 milionu metrů čtverečních moderních kancelářských ploch.

"V evropském kontextu je to však stále málo. Růst je ve vyspělých trzích tažen velikostí a strukturou ekonomiky daného města i jejich konkurenceschopností v porovnání s jinými městy na národní i mezinárodní úrovni. Praha zastává významnou pozici na národní úrovni i v rámci regionu střední a východní Evropy, a rozběhla rovněž mnoho iniciativ na povzbuzení zájmu investorů a na podporu lokálního podnikání a rozvoje jeho inovačního potenciálu. Na základě toho věříme, že Praha bude nadále přitahovat dostatečnou pozornost investorů a podnikatelů, což zabezpečí další růst kancelářského trhu," tvrdí studie.

Na základě analýzy kancelářské poptávky a nabídky došla firma CB Richard Ellis k závěru, že celkové množství kancelářských ploch, které je momentálně odhadováno na úrovni 3,6 milionu metrů čtverečních, poroste v příštích deseti letech přibližně o 20 procent až na úroveň 4,4 milionu metrů čtverečních.

"Věříme, že budoucí poptávka po kancelářích bude mít nižší absorpční potenciál, protože bude převážně hnána relokacemi firem. Ta totiž umožní dodatečnou výstavbu moderních kancelářských ploch. Protože téměř třetina kancelářských ploch je už relativně zastaralá, očekáváme, že část bude muset projít významnou rekonstrukcí, jinak ji nebude možné dál používat na pronájem kanceláří. Výsledkem tohoto procesu bude, že podíl kanceláří třídy A bude na celkovém množství kancelářských ploch narůstat," poznamenala vedoucí oddělení průzkumu trhu společnosti Paulína Husová.

Společnost CB Richard Ellis Group se sídlem v Los Angeles je největší světovou firmou poskytující služby v oblasti komerčních nemovitostí. Ve více než 300 kancelářích na celém světě pro ni pracuje na 30 tisíc lidí. Společnost nabízí strategické poradenství a realizace prodeje i pronájmu, zabývá se také řízením investic, výzkumem a poradenstvím.

zdroj: MEDIAFAX