elektrovozidloBěhem letošního roku v rámci rozvoje elektromobility využijí řidiči na 20 dobíjecích stanic. Počítáme, že celkově budou stát zhruba tři miliony korun, řekl v pondělí generální ředitel Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis, město má v letošním roce na rozvoj elektromobility deset milionů korun.

"Částku pět milionů máme na projekt jako takový a zbylých pět milionů na propagaci," vysvětlila koordinátorka projektu a předsedkyně výboru zastupitelů pro životní prostředí Andrea Vlásenková (ODS). Domnívá se, že nyní je v metropoli zhruba 20 elektromobilů, ale ekologické myšlení Pražanů se podle jejích slov neustále zlepšuje.

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a první náměstek Karel Březina (ČSSD) podepsali zároveň s představiteli společností PRE, EON a RWE memorandum o společném postupu při zavádění elektromobility v Praze. To zavazuje signatáře právě k budování dobíjecích stanic s jednotným typem zásuvek.

REKLAMA

Jak uvedla Vlásenková, metropole odzkouší v rámci projektu hlavní typy elektromobilů, a to jak osobní, užitkové a nákladní automobily, tak i elektroskutry a elektrokola.

Kampaň "Praha elektromobilní" má za cíl upozornit na způsoby nabíjení, jak elektromobil funguje, jaká je jeho dojezdnost na nabití nebo na technické údaje o vozidlu.

Elektronický přírůstek s motivem gaviála má již pražská zoologická zahrada, ekologické vozidlo zkouší také pražská záchranka.

Praha v této souvislosti usiluje o získání členství ve skupině světových metropolí zaměřených na snižování uhlíkové stopy a zavádění čistého automobilismu.

Zahájení projektu probíhá v rámci Evropského týdne udržitelné energie od 11. do 17. dubna pod taktovkou Evropské komise. Veškeré informace naleznou zájemci o "elektromobilní Praze" na internetových stránkách www.praha-elektromobilni.cz.

zdroj: MEDIAFAX