REKLAMA

narodni galerie_ikonaGalerie hlavního města Prahy se v roce 2012 bude soustředit na šest velkých výstav českého i zahraničního umění, připravených do prostor Městské knihovny a do gotického Domu U Kamenného zvonu. Galerie představí například umění v surovém stavu (art brut) nebo poprvé nahlédne do světa street artu.

Galerie hl. m. Prahy chce seznámit zájemce s různorodými uměleckými oblastmi a s pestrou škálou tvůrčích přístupů. Bude také vystavovat díla současných britských a rakouských umělců. Zaměří se na abstraktní obrazy a trojrozměrné instalace. Galerie také poprvé nainstaluje umění ze světa grafitti a street artu nebo umožní emotivní zážitky ze světelných a zvukových objektů.

REKLAMA

Nový rok 2012 uvede galerie výstavou Adolfa Wölfliho, jednoho z nejvýznamnějších postav světového art brut, který strávil většinu dospělého života v psychiatrické léčebně ve Švýcarsku. Wölfli stvořil komplexní paralelní vesmír, pro nějž vymyslel novou geografii, historii i nové řády číslovek. Jeho dílo bude galerie vystavovat od konce února do konce května v Domě U Kamenného zvonu.

Na konci února také galerie zahájí výstavu autora Krištofa Kintery, který vytváří ojedinělé objekty, jež nenechávající diváka v klidu, pohybují se, zvučí, světélkují, vyrušují. Jeho dílo bude k vidění od konce února do května v Městské knihovně v centru Prahy.

V polovině roku 2012 nechá galerie nahlédnout návštěvníky Městské knihovny do kurátorského výběru z kolekce rakouských sběratelů Karlheinze a Agnes Esslových, kteří od konce padesátých let minulého století nashromáždili vzácná díla rakouských modernistů a vídeňského akcionismu. Výstava bude otevřená od června do září.

V Domě u Kamenného zvonu bude ve stejné době, tedy od června do září, probíhat výstava pod názvem New London. Reprezentativní přehlídka současné britské scény zahrne jak tvůrce, kteří jsou již světově uznávanými osobnostmi, tak i dosud neznámé mladé autory. Návštěvníci si budou moci prohlédnout práce slavných umělců generace devadesátých let dvacátého století.

Na podzim návštěvníky čekají dva netradiční a pozoruhodné projekty. Nebývalým počinem v historii galerie bude výstava Městem posedlí / Mezinárodní výstava graffiti a street artu, v jejímž rámci se přesune pouliční umění přímo na stěny galerijní instituce. Výstava představí jednotlivé oblasti graffiti (a z něho vycházejícího street artu) prostřednictvím výběru jeho autorů z celého světa. V Městské knihovně bude trvat od října 2012 do ledna roku 2013.

Druhou významnou událostí podzimní sezony se jistě stane výstava, která v celistvosti představí práce Petra Písaříka, jehož více než dvacetiletá "umělecká přítomnost“ na české výtvarné scéně se jeví jedinečnou a neopominutelnou a zároveň poněkud unikající a vzpírající se jednoznačným výkladům a kategorizacím. K vidění bude od října 2012 do února 2013 v Domě u Kamenného Zvonu.

Zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA