REKLAMA

janzurova1Absolvovala pražskou DAMU, začínala v libereckém divadla F. X. Šaldy a na svém kontě má desítky nezapomenutelných rolí. Populární česká herečka Iva Janžurová oslaví ve čtvrtek významné životní jubileum, bude jí 70 let.

Iva Janžurová se narodila 19. května roku 1941 v Žirovnici u Pelhřimova. Nastoupila na pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích, ale nakonec absolvovala roku 1963 pražskou DAMU. Ve stejném roce nastoupila do angažmá libereckého divadla F. X. Šaldy, kde působila jeden rok. Poté přešla roku 1964 do Divadla na Vinohradech, kde setrvala až do roku 1987. Od roku 1988 je Janžurová členkou činohry Národního divadla. V roce 1998 získala Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění Winnie v Becketově hře Šťastné dny a je rovněž držitelkou Ceny Thálie.

Ve filmu se poprvé objevila v 60. letech 20. století. Po několika epizodních rolích ji obsadil režisér Karel Kachyňa v roce 1966 do svého filmu Kočár do Vídně. Dále si zahrála v komediích Pension pro svobodné pány, Svatba jako řemen nebo Světáci. Počátkem 70. let získala za dvojroli paní Kelettiové-Stubové v komedii Pane, vy jste vdova Cenu pro nejlepší herečku na MMF fantastických filmů v Terstu.

Dramatické role ztvárnila Janžurová ve filmech Petrolejové lampy a Morgiana. V 70. a 80. letech byla jednou z nejvíce obsazovaných hereček. Nezapomenutelné jsou například její role ve snímcích Zítra to roztočíme, drahoušku, Marečku, podejte mi pero nebo Což takhle dát si špenát. Na svém kontě má i televizní filmy a seriály, jako jsou Ikarův pád, Strach má velké oči nebo Nemocnice na kraji města.

Janžurová je držitelkou dvou Českých lvů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmech Co chytneš v žitě (1998) a Výlet (2002). Ze spolupráce s režisérkou Alice Nellis vzešlo ocenění za Nejlepší herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu v Soči (2000) za roli ve filmu Ene Bene.

Jejím celoživotním partnerem je herec a režisér Stanislav Remunda, s nímž má dvě dcery - Theodoru a Sabinu Remundovou.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA