REKLAMA


statni opera_ikonaVánoční koncert Kühnova dětského sboru pod vedením Jiřího Chvály a v doprovodu kvinteta Academia se uskuteční 25. prosince od 15 hodin ve Státní opeře Praha (SOP). Agenturu Mediafax o tom ve středu informoval mluvčí SOP Jaromír Pavlík.

Na programu budou Zpěvy betlémské Jana Seidela, Rakovnická vánoční hra, skladby Nesem vám noviny, Ejhle, chasa naša, Dva kapuni, Já bych rád k Betlému, Jak jsi krásné, neviňátko, U Betléma na salašu, Ej, panenka, Veselé vánoční hody, Co to ten slavíček, Pásli ovce Valaši, Veselme se nebo Půjdem spolu do Betléma.

REKLAMA

Kühnův dětský sbor je podle odborníků pojmem nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě, Mexiku či Asii. Za svou existenci vychoval tisíce dětí, z jeho nejnadanějších členů vyrostli významní umělci - sólista opery Národního divadla Zdeněk Jankovský nebo dirigent rozhlasového orchestru Josef Hrnčíř.

Vedle samostatných koncertů sbor spolupracuje se špičkovými orchestry i zahraničními operními scénami. Mezi největší úspěchy z poslední doby patří účinkování v proslulé Carnegie Hall v New Yorku či obhájení prvního místa v prestižní mezinárodní sborové soutěži ve španělské Tolose v roce 2008. To se doposud žádnému ze sborů na světě nepodařilo.

Sbor za svou existenci nahrál na 50 CD české i světové hudby a pravidelně doprovází hvězdy operních domů a světových pódií na jejich koncertech. Například 10. prosince doprovodí slavného operního pěvce José Carrerase na jeho pražském koncertě v O2 aréně.

Sbor založil v roce 1932 operní sólista Jan Kühn. Brzo po svém vzniku si těleso vydobilo na hudební scéně, ale i u veřejnosti vynikající pověst a oblibu. Soubor se rozrůstal a začali pro něj komponovat i přední čeští skladatelé. Poprvé na sebe výrazně Kühnův dětský sbor upozornil v mezinárodní rozhlasové soutěži - přednesu lidových písní, kde získal první místo. Od roku 1936 zahájil spolupráci s operou Národního divadla v Praze.

Jan Kühn vedl své malé svěřence především k přirozenému, zdravému a správnému tvoření tónu, k přesné intonaci a vůbec důslednému respektování notového zápisu. 

V roce 1935 začal Jan Kühn vytvářet i sbor dospělých, Český pěvecký sbor, který existuje v podobě Pražského filharmonického sboru dodnes.

Zdroj: MEDIAFAX


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA