REKLAMA

Rozvoj sociálních médií a dostupnost nových technologií vytváří prostředí pro snadné sdílení obsahu, důležitého pro vývoj naší společnosti. Otevřela se však i spousta otázek spojených s kopírováním a sdílením audio-vizuálních děl bez souhlasu autora. Právě na aktuální otázky spojené s pirátstvím a autorským právem se zaměří prostřednictvím dokumentárních filmů a následných diskuzí první Creative Commons Film Festival v Praze.

 

REKLAMA

creative commons festival PRA TZ

foto zdroj: kinolab.cz

První ročník Prague Creative Commons Film Festivalu se odehraje v prostorách Centra současného umění DOX v pátek a sobotu 2. a 3. Listopadu, jako součást výstavy Data Maze zabývající se online bezpečností a ochranou osobních dat. Inspiraci získal festival od španělského Barcelona Creative Commons Film Festivalu, ze kterého se organizátoři před několika dny vrátili a začali ve spolupráci s poradensko-právním spolkem Fair Art s přípravou prvního ročníku v Čechách. Festival se tak stane součástí celosvětové sítě Creative Commons Film Festivalů CCWorld.

„Podtitul celého festivalu je ‚How Technology Made us Share‘. Prostřednictvím tematických dokumentárních či hraných filmů, následných panelových diskuzí s odborníky či participativních workshopů se budeme snažit poukázat na důležitost volného sdílení obsahu a vědění pro další svobodný rozvoj naší společnosti.” říká Barbora Johansson Pivoňková, zakladatelka platformy Kinolab.cz, která festival organizuje.

Audio-vizuální díla označená jako Creative Commons lze dle varianty licence volně používat a sdílet. Festival nabídne možnosti, kterými se běžný uživatel internetu může ubírat, pokud chce takováto díla stahovat či sdílet.

Promítat se na festivalu budou nejen filmy s CC licencí, ale i ty, které se věnují spřízněným tématům. Mezi filmy s označením Creative Commons bude zařazen například film Nothing to hide z Barcelonského archivu, dále se můžete těšit na tematický snímek Everything is a Remix - The trouble with intellectual property nebo film Naprostí cizinci a Čtverec od Film Europe.

Creative Commons Film Festival Prague je součástí celosvětové sítě Creative Commons Film Festivalů CCWorld. Jeho první ročník, který proběhne v pražském Centru současného umění DOX na podzim roku 2018, vzniká ve spolupráci platforem KINOLAB.cz a Fair Art. Festival přinese, kromě filmů zaměřených na aktuální otázky spojené s pirátstvím a autorským právem, také diskuze s odborníky, kteří se zaměří na autorské právo a témata spojená s kopírováním a sdílením audio-vizuálních děl bez souhlasu autora.

 

REKLAMA