divadlo_sedadlaSvětově proslulou zábavnou detektivku Past na myši, která vznikla dle předlohy známé anglické spisovatelky a autorky oblíbených kriminálních a detektivních příběhů, uvede pražské Divadlo pod Palmovkou premiérově 18. a 19. března. V pondělí o tom informovala zástupkyně divadla Barbara Tůmová.

Pod vedením režisérky Lucie Bělohradské se v hlavních rolích detektivky s prvky psychologického thrilleru představí Miroslava Pleštilová, Jan Teplý, Jan Konečný, Marcela Nohýnková, Martin Preiss a další.

Další reprízy Pasti na myši pak herci odehrají 27. března, 11. a 27. dubna.

Diváky potěší, že londýnská inscenace Pasti na myši je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě, v současné době je na repertoáru již 59. sezónu.

Předlohou k Pasti na myši je skutečná událost, která se stala v roce 1945 a o níž tehdy psaly všechny noviny. Jednalo se o smrt malého chlapce Dennise O´Neilla, který byl společně se svými sourozenci v červenci roku 1945 svěřen do pěstounské péče. O šest měsíců později zavolala pěstounka místního doktora, který po příchodu zjistil, že je Dennis mrtvý. Zároveň však konstatoval, že je chlapec velmi podvyživený a jeho tělo je pokryto modřinami. Během vyšetřování, které se konalo 5. února 1945, oznámila porota, že chlapec zemřel na selhání srdce v důsledku násilí a bití, o čemž svědčily těžké podlitiny na hrudníku a zádech. Byl nalezen ve stavu těžké podvýživy a celkově se jednalo o hanebné zanedbání péče. Celý proces vyústil v prosinci 1946 v revizi pravidel o umisťování dětí do pěstounské péče.

Londýnská premiéra se konala 25. listopadu 1952 v divadle Ambassador. "V úspěch hry na začátku nikdo příliš nevěřil. Agatha sama byla nejprve trochu deprimovaná a zdálo se jí, že do hry vložila příliš mnoho humorných situací," uvedla režisérka. V červenci loňského roku se však v londýnském divadle konalo představení, které bylo 24tisící reprízou.

"Děj se rozvíjí tak, že jste zvědavi, co bude dál, a dost dobře nevíte, k čemu vás nejbližších několik minut dovede," popsala dějovou linii autorka Agatha Christie.

Československá premiéra Pasti na myši se uskutečnila v Divadle pod Palmovkou, tehdejším Divadle S. K. Neumanna, v roce 1961 v režii Aleše Podhorského.

V Praze mohli diváci Past na myši vidět ještě ve čtyřech různých inscenacích, naposledy před osmi lety v podání souboru Divadla v Dlouhé.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA