REKLAMA

kino_svetozorTéměř 60 filmových plakátů českého malíře Josefa Vyleťala představí v pražském kině Světozor od 4. listopadu do 31. prosince výstava z cyklu Zlatá éra českého filmového plakátu. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval Jiří Šebesta z organizačního týmu.

Výstava Josefa Vyleťala se uskuteční u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin. Malíř za svůj život vytvořil kolem 115 filmových plakátů, z nichž 58 představí výstava. Milovníci filmu se mohou těšit i na plakáty k filmu Ptáci Alfreda Hitchcocka, Mlčení Ingmara Bergmana, Amarcordu Federica Felliniho nebo Bonnie a Clyde Artura Penna.

Úvodní výstava cyklu Zlatá éra českého filmového plakátu se konala v prosinci roku 2006 a představila filmové plakáty Petra Poše. V letech 2007 a 2008 mohli lidé navštívit expozice předních tvůrců československého filmového plakátu - Antonína Sládka, Karla Machálka, Olgy Poláčkové-Vyleťalové a Vratislava Hlavatého. V loňském roce se uskutečnily výstavy tří klasiků československého plakátu Milana Grygara, Karla Vaci a Zdenka Kaplana. Letos mohli návštěvníci již zhlédnout dílo autorů Bedřicha Dlouhého a Zdeňka Zieglera.

Malíř, grafik, divadelní a filmový výtvarník Josef Vyleťal se narodil roku 1940 v Brně. Studoval na Vysoké škole technické v Bratislavě a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavoval od roku 1963, kolektivně od roku 1965.

Sérii 115 filmových plakátů vytvořil v letech 1964 - 1979. Od roku 1960 žil Vyleťal v Praze, kde se o dva roky později stal scénickým výtvarníkem divadla Na zábradlí. Vyleťal je mimo jiné držitelem ceny za filmový plakát s názvem Stříbrná plaketa, kterou získal roku 1979 na Mezinárodním filmovém festivalu v americkém Chicagu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA