REKLAMA

pqMezinárodní festival scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale (PQ) láká návštěvníky na vystoupení performerů z celkem 62 zemí světa. Přehlídka se uskuteční v centru metropole od 16. do 26. června, sdělila v úterý novinářům ředitelka Pavla Petrová.

"Letos registrujeme největší počet účastníků, kteří k nám přijedou ze 62 zemí. Vystavovatelů a účinkujících máme akreditováno kolem 300 a hojnou účast očekáváme i z řad diváků. Ze zahraničí se akreditovaly asi čtyři tisíce diváků a celková návštěvnost by se mohla vyšplhat na 40 tisíc lidí," uvedla Petrová.

Na ploše 35 tisíc metrů čtverečních budou moci zájemci vidět to nejlepší ze světového divadla, designu, architektury nebo módy. PQ nabídne kolem 400 nejrůznějších akcí, které se například uskuteční ve Veletržním paláci, Nové scéně Národního divadla, na piazzettě Národního divadla nebo přímo v ulicích Prahy. "Rozsahem je PQ zřejmě největší letošní kulturní událostí v hlavním městě. Mnohem podstatnější je ale otevřenost akce vůči všem skupinám návštěvníků - od nejmenších dětí, přes třeba jen nahodilé návštěvníky divadel a galerií až po lidi s hlubším zájmem o současnou kulturu," uvedla výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková.

Prezentace jednotlivých zemí vycházejí z historie či náboženství a jde o spektakulární projekty, které například nabídnou Mexiko, Chile nebo některé asijské státy. Prostor dostanou i autoři scén či světelných parků pro světové hvězdy jako Lady GaGa nebo Pet Shop Boys.

Dvanáctý ročník PQ se podle organizátorů stává ideální platformou pro setkávání všech, kteří pracují s prostorem, nejen na divadle anebo v městském urbanismu, ale i v prostoru mezilidských vztahů, dialogu, globální politiky nebo ekonomiky. "Nejhojněji samozřejmě zůstává zastoupeno divadlo. Troufáme si dokonce říci, že nabízíme to nejzajímavější z aktuální divadelní produkce, byť by byla na PQ zastoupena jen fragmentem," uvedla umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker. Spojujícím prvkem celého programu je živost, variabilita či interaktivita směrem k návštěvníkům.

Českou republiku bude reprezentovat expozice nazvaná Divadlo jako zážitek. Expozice bude simulovat zážitek ze skutečné návštěvy divadelního představení. A to ze všech úhlů pohledu. Návštěvník bude mít díky originálnímu nápadu možnost vidět divadelní představení jak z pohledu interpreta či tvůrce, tak i běžného návštěvníka.

Podle organizátorů bude velmi odvážná Studentská sekce. Návštěvníci uvidí kostýmy vytvořené z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic. Všechny expozice ve Veletržním paláci protkají trasy a programy pro nejmenší návštěvníky v rámci projektu PQ dětem.

Architektonická sekce PQ bude umístěna v Pražské křižovatce, kde bude vystaveno množství variant toho, jak může vypadat prostor pro divadlo v 21. století. Česko zde bude zastoupeno projektem Zrcadlení: Nové katedrály kultury pro Plzeň - Evropské město kultury 2015. Ten se věnuje doposud nerealizovaným projektům - divadla v blízkosti historického centra Plzně a v památkově chráněném areálu bývalého pivovaru Světovar na kulturní a rezidenční centrum.

Piazzeta Národního divadla bude hostit projekt Intersekce: Intimita a spektákl, která v labyrintu 30 boxů s barem, nočním kinem, terasami i odpočinkovými moly nabízí intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění. Budou zde například k vidění lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a sekvence divadelních i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění.

Projekt Světlo a zvuk se bude konat na Nové scéně Národního divadla. Výstava světelného designu divákům představí práce 25 světově uznávaných výtvarníků. V rámci projektu se uskuteční zvukové prezentace a přednášky zvukových a světelných designérů.

Studenti a pedagogové z DAMU se zapojí do scénografických tvůrčích dílen, v nichž se zaměří na témata a formy, které umělecké školy mnohdy opomíjí. V budově DAMU se uskuteční projekt Scenofest určený všem studentům uměleckých škol.

Součástí PQ bude i dočasná galerie, kde vystavující umělci mají prostor k dispozici vždy po dobu 24 hodin.

Vstupenky na PQ jsou k dispozici v cenovém rozpětí od 30 do 1200 korun.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA