REKLAMA

muzeum_prazskeho_vodarenstviV rámci Světového dne vody otevře Muzeum pražského vodárenství v Podolí dveře všem návštěvníkům zdarma, a to v sobotu 26. a v neděli 27. března od 9.30 do 16.30. Na svých stránkách o tom informuje provozovatel muzea, společnost Pražské vodovody a kanalizace.

V roce 2010 přilákaly březnové dny otevřených dveří 2 853 lidí, zatímco o rok dříve 1 962 návštěvníků, potvrdil agentuře Mediafax Ondřej Pokorný, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

Muzeum sleduje vývoj pražského vodárenství od soukromých čerpadel z 12. století až po současné zásobování hlavního města. Návštěvníci si zde také mohou prohlédnout vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. nebo čerpací stroj klatovské vodárny z roku 1830.

Původní Muzeum pražského vodárenství bylo otevřeno 26. června 1952 na Národní třídě. Pak ale v roce 1996 skončila rekonstrukce staré filtrace vodárny v Podolí a na místě bývalého chemického hospodářství tak vznikly i prostory pro novou expozici muzea, která se návštěvníkům poprvé otevřela roku 1997. Samotná budova vznikla 1929 podle návrhu architekta Antonína Engela na místě staré podolské vodárny a v 50. letech minulého století se dočkala rekonstrukce, která zabrala téměř 20 let.

Světový den vody se každoročně slaví 22. března na základě vyhlášení Organizace spojených národů z roku 1992. Jeho cílem je pořádání osvětových akcí k podnícení zájmů veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů.

Muzeum vodního hospodářství si můžete prohlídnout i virtuálně zde

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA