REKLAMA

dirigent_libor_pesekZahajovacím koncertem s názvem Fantastická noc odstartuje v úterý v pražském Obecním domě hudební festival Prague Proms. Agenturu Mediafax o tom informovala Jana Chejnová z organizačního týmu.

Na zahajovacím koncertu vystoupí Český národní symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Libora Peška. Návštěvníkům se představí tenorista Riccardo Botta, barytonista Gianfranco Montresor a Kühnův smíšený sbor pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka. Na programu bude Fantastická symfonie "Epizoda ze života umělcova" a Lelio aneb Návrat do života - lyrické monodrama.

"Fantastická noc (Fantastic Night) prostě dostala svůj název od stejnojmenné symfonie Héctora Berlioze. Okolnosti vzniku až tak fantastické pro skladatele nebyly, impulsem byla neopětovaná láska. Rozervané emoce ovšem u géniů přinášejí skvělé výsledky. Fantastická symfonie se stala skladatelovou nejznámější skladbou," uvedli organizátoři.

Festival se uskuteční v Praze na několika místech - Obecní dům, Anežský klášter, Divadlo na Vinohradech, Žofín garden nebo Jazz Dock. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Smetanova tria ve složení Jitka Čechová – klavír, Jana Vonášková-Nováková – housle a Jan Páleníček - violoncello.

V Obecním domě se 25. června představí ruský dirigent Ignat Solženicyn. Na Prague Proms povede Český národní symfonický orchestr a společně zahrají Symfonii č. 6 "Patetickou" a Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského. Na koncertu také vystoupí houslistka Alena Baeva, vítězka řady mezinárodních soutěží.

V rámci festivalu se diváci mohou těšit i na divadelní inscenaci Zkouška orchestru v pražském Divadle na Vinohradech. Inscenace v režii Martina Stropnického přenáší na divadelní prkna mikrosvět symfonického orchestru.

Mezi oblíbený koncert na Prague Proms patří Hollywood Night, který se tentokrát uskuteční 2. července v Obecním domě. Pod vedením dirigenta Carla Davise se představí Český národní symfonický orchestr a na programu budou například skladby z filmů Snídaně u Tiffanyho, Případ Thomase Crowna, Jurský park, Králova řeč, Casablanca, Sedm statečných, Titanic, Pán prstenů, Černá labuť, James Bond nebo Mamma Mia.

Na festivalu zahraje i uznávaný jazzový muzikant Terence Blanchard, francouzský trumpetista Guy Touvron, italský skladatel a dirigent Ennio Morricone nebo americký trumpetista a laureát Grammy z roku 1984 Bobby Shew.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA