REKLAMA

vojakVýstava věnovaná dvanácti letům vstupu České republiky do NATO se uskuteční v pondělí v budově Generálního štábu Armády České republiky. Před slavnostním zahájením v 15 hodin zahraje Ústřední hudba Armády České republiky.

Výstava vznikla ve spolupráci Generálního štábu Armády České republiky a Vojenského historického ústavu. Mapuje období od roku 1999, kdy Česká republika vstoupila do Severoatlantického obranného společenství, až do současnosti. Její součástí budou od 12 do 17 hodin i statické ukázky obrněných vozidel Land Rover Kajman, IVECO a IVECO sanitka, která den poté odcestuje do Afghánistánu.

Slavnostní zahájení proběhne za účasti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, armádního generála Vlastimila Picka.

Informace zájemci najdou na internetových stránkách www.army.cz.

Česko, Polsko a Maďarsko vstoupilo do aliance až 12. března 1999. Ceremoniál podpisu přistoupení k Washingtonské smlouvě se konal v Trumanově knihovně v americkém městě Independence. Za USA smlouvu ratifikovala tehdejší ministryně zahraničí, česká rodačka, Madeleine Albrightová, jež se o rozšíření aliance o středoevropské země významně zasadila. Za Českou republiku dohodu podepsal tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD).

V roce 2002 Praha hostila vrcholný summit aliance. Na něm členské země NATO schválily klíčové kroky k reformě velících struktur aliance a transformaci vojenských schopností aliančních sil.

NATO oficiálně vzniklo 4. dubna 1949. Signatářskými zeměmi zakládající Washingtonské smlouvy obranného paktu bylo 12 států, tedy Belgie, Dánsko, Francie, Kanada, Nizozemsko, Island, Itálie, Norsko, Lucembursko, Portugalsko, Velká Británie a Spojené státy americké.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA