REKLAMA

30-secondsPrvní ročník Prague City Festivalu, který se konal ve čtvrtek na pražském Výstavišti, dopadl pro pořadatele úspěšně. Navštívilo ho na deset tisíc diváků, technika fungovala a sázka na zlatý hřeb večera – 30 Seconds To Mars – se vyplatila, kapela nadchla přítomné publikum.

"Tenhle festival má na starosti nejlepší tým v republice. Jsme spokojení. Všechno šlape, jak má," řekl Mediafaxu pořadatel Borek Jiřík ze společnosti Punx not dead.´

Festival zahájil ve čtvrtek po poledni koncert plzeňské ska kapely Tleskač. Ta vznikla před jedenácti lety v hudebním klubu Divadlo pod Lampou po silvestrovském přípitku tří členů punkové skupiny Požár Mlýna. Přesně před deseti lety pak Tleskač odehrál první koncert.

Po Tleskači na scénu vstoupili Superhikes, kteří se mezinárodně proslavili ska úpravou rock'n'rollové klasiky Ace Of Spades od Motorhead.

Na druhé pódium se krátce po půl třetí odpoledne představili vítězové internetové soutěže o nejlepší video, česká crossover kapela Flattus. Po třetí hodině je v programu vystřídala skupina The Gaslight Anthem. Kapela pochází z New Jersey, debutovala teprve před čtyřmi lety deskou Sink Or Swim. K dnešnímu dni však má na svém kontě již tři alba a účast na nahrávce vzdávající poctu Johnnymu Cashovi - "All Aboard! A Tribute to Johnny Cash".

Chvíli před 16. hodinou publikum přivítalo duo Middle Class Rut. Po půl páté odpoledne však na první pódium vstoupila americká kapela Flogging Molly. V její hudbě se snoubí energický rock a punk s folkem a typickými irskými melodiemi. I to na festivalu skupina předvedla, když zahrála své notoricky známé písně jako Float nebo Drunken Lullabies.

Následně rozezvučila prostory pražského Průmyslového paláce anglická kapela Hadouken, po nich nastoupila na hlavní scénu romská punková kapela Gogol Bordello, jež pochází z New York City, mezi jejími členy je však mnoho imigrantů z východní Evropy. Zvuk kapely je inspirován romskou hudbou, v melodii zní harmonika, housle, bicí a elektrické kytary.

Gogol Bordello zahráli publiku své známé písně, například "Wonderlust King" nebo "Immigraniada". Frontman kapely Eugene Hutz však dav v hledišti překvapil, když zazpíval plynně česky i country písničku "Pověste ho výš".

Po 19. hodině ovládla pódium v Průmyslovém paláci česká hudební skupina Support Lesbiens. Ti v premiéře právě na Prague City Festivalu představili své nové album, jehož vydání plánují na září. Publiku zahráli pak své známé skladby, například "Cliché".

Jeden z nejúspěšnějších koncertů festivalu pak měla kapela The Hives. Začal na hlavním pódiu na Bruselské cestě krátce před 20. hodinou. The Hives je švédská rocková kapela, která se proslavila krátce po roce 2000 jako jedna ze skupin, jež pomohly k obrození garážového rocku. Prvního velkého úspěchu se dočkala jejich deska Your New Favourite Band, kde se objevil i jejich komerčně nejznámější hit "Hate to Say I Told You So". Kapela je ovlivněna punkem a garážovým rockem, údajně právě kvůli tomu nosí její členové černo bílé oblečení.
Na Prague City Festivalu The Hives zahráli i dosud neznámou písničku z připravovaného alba, "Take Back The Toys".

Vyvrcholením večera však byl koncert americké kapely 30 Seconds To Mars. Kapelu založil v roce 1998 populární hollywoodský herec Jared Leto se svým bratrem Shannonem. Záhy skupina podepsala nahrávací kontrakt s EMI a v roce 2002 vydala debutové album 30 Seconds To Mars. Nyní se může chlubit třemi a půl miliony prodaných alb, 100 miliony zhlédnutí jejích videoklipů na youtube, přes 500 odehranými koncerty.
Kapela na koncertě zahrála všechny svoje nejznámější hity, jako například "Closer To The Edge", "This Is The War" nebo "The Kill".

Zpěvák Jared Leto si v průběhu večera přizval na pódium i několik diváků z řady obecenstva. Nejdříve sourozeneckou dvojici, poté si na scénu přivedl asi dalších třicet lidí.
Po skončení koncertu 30 Seconds To Mars, který sklidil na festivalu největší potlesk a křik, se zbytek programu festivalu odehrával v Průmyslovém paláci.

Krátce před půlnocí tam vystoupila americká hip-hopová kapela House of Pain. Skupina vydala v 90. letech tři alba, než se lídr skupiny, rapper Everlast, vydal na sólovou dráhu. Rozešli se v roce 1996, znovu se dali dohromady o 14 let později.

Kromě výše zmíněných pak na festivalu vystoupily i skupiny Skindred, Olav Basoski, NDKj, Tommyboy a Chris Sadler.

Prague City Festival si kladl za cíl vytvořit v Praze akci, která by byla srovnatelná s vyhlášenými zahraničními festivaly. Podle pořadatele Borka Jiříka se cíl podařilo naplnit. Dobré ohlasy prý neslyšel jen ze strany návštěvníků, ale i hudebních hostů.

Festival měl dvě scény. Jedno pódium stálo na pražské Bruselské cestě, druhé bylo umístěno v Průmyslovém paláci. V něm se pak také střídali interpreti po půlnoci, kdy skončil koncert 30 Seconds To Mars. Celá akce skončila až před šestou hodinou ranní.

Prague City Festival realizovala společnost Punx Not Dead za spolupořadatelství Prahy 7, pod záštitou starosty Prahy 7 Marka Ječménka (ODS) a radního hlavního města Lukáše Kauckého (ČSSD).

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA