REKLAMA

belohlavek-jiriMilovníci klasické hudby se od čtvrtka mohou těšit na hudební 'nadílku', startuje totiž 66. ročník hudebního festivalu Pražské jaro. Ředitel festivalu Roman Bělor očekává rekordní návštěvnost, napovídá tomu prodej vstupenek.

"V letošním roce očekáváme, že návštěvnost bude kopírovat linii loňského roku, kdy byla rekordní," uvedl již před časem Bělor. Zcela vyprodané jsou oba zahajovací koncerty festivalu, dále koncert klavíristky Julianny Andějevy, oba večery San Francisco Symphony, New York Philharmonie, koncert Pražské komorní filharmonie s Patrickem McDuffiem, Česká filharmonie s dirigentem Pinschasem Steinbergem a klavíristou Ivo Kahánkem nebo všechny komorní koncerty konané v České národní bance.

Návštěvníci projevili podle ředitele festivalu velký zájem o koncerty Orchestru Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. Na programu bude Má vlast od Bedřicha Smetany.

Hlavním hostem 66. ročníku Pražského jara bude americký herec John Malkovich, který vystoupí v projektu Pekelná komedie. Ten kombinuje skutečný příběh rakouského sériového vraha Jacka Unterwegera s hudbou Beethovena, Boccheriniho, Glucka, Haydna, Mozarta, Vivaldiho a Webera v podání sopranistek Bernardy Bobro, Aleksandry Zamojské a barokního orchestru Wiener Akademie řízeného Martinem Haselböckem.

V rámci festivalu se v Praze poprvé představí americká sopranistka a čtyřnásobná nositelka Grammy Awards Dawn Upshawová, patří mezi nejznámější interpretky soudobé hudby. Na svém kontě má bestsellerovou nahrávku vokálního partu 3. symfonie Henryka Góreckého z roku 1992.

"Připomeneme také Gustava Mahlera a diváci se mohou poprvé v pražské O2 aréně těšit na gigantické provedení Symfonie č. 8 Es dur," uvedl dramaturg festivalu Antonín Matzner. Koncert, na kterém budou účinkovat členové České filharmonie, Symfonického orchestru Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku a sólisté pod taktovkou Christopha Eschenbacha, se uskuteční 18. května.

Na letošním ročníku festivalu nebude chybět tradiční mezinárodní soutěž v oboru trombon a klavír. Úlohy předsedy poroty v oboru trombon se ujme Gabriel Madas z Rakouska a pro obor klavír přijal tuto funkci Ivan Klánský.

Přehlídka nabídne 43 koncertů, sedm divadelních představení, dva speciální koncerty a řadu společenských akcí. Zahajovacího koncertu se zúčastní také prezident Václav Klaus s manželkou Livií.

Festival Pražské jaro se uskuteční od 12. května do 4. června, z poloviny je financovaný ze soukromých zdrojů, z 33 procent z veřejných zdrojů a ze 17 procent z prodeje vstupenek.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA