REKLAMA

blatter_hasek2Prezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Joseph S. Blatter v úterý zakončil svou jednodenní návštěvu České republiky. Na úterní tiskové konferenci v hotelu Praha odpověděl na otázky českých novinářů týkajících se především voleb MS 2018 i 2022 a zavedení nových technologií ve fotbale.

Čtyřiasedmdesátiletý představitel nejvyššího orgánu světového fotbalu se do Prahy vrátil po několika letech a okamžitě ocenil české prostředí. „Je to pro mě velké potěšení, být opět v Praze. Mezi FIFA a Českou republikou, ale i dříve Československem, existuje velká tradice vzájemných vztahů,“ prohlásil Blatter, který přiletěl v pondělí odpoledne soukromým tryskáčem a večer se zúčastnil ceremoniálu Fotbalista roku 2010 ve Stavovském divadle.

„Jsem rád, že jsem mohl jménem FIFA navštívit velkou fotbalovou rodinu a že jsem mohl pogratulovat k 80. narozeninám Josefa Masopusta. V roce 1962 jsme ještě neměli takovou strukturu Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa, ale jsem přesvědčen, že pan Masopust by si tuto trofej zasloužil,“ prohlásil Blatter, který ve FIFA působí od února 1975, tedy sedmatřicátým rokem.

Předsedou FIFA je Blatter od roku 1998 a letos na přelomu května a června hodlá svůj post znovu obhájit. „Pokud kongres uzná mojí vizi, jsem připraven kandidovat na další období,“ přiznal Blatter. Když v roce 1998 nahradil v čele FIFA Brazilce Joaa Havelange, jako hlavní cíl si dal rozšířit fotbalové mistrovství světa po celém světě. To se mu podařilo a v nastoleném trendu bude FIFA pod vedením Seppa Blattera pokračovat i v dalších letech, přestože podobné kroky vyvolávají velkou kritiku.

„Když jsem do FIFA přišel, byl fotbal celosvětovou záležitostí, ale měl jen společná pravidla. Šampionáty se konaly jen v Evropě a Americe. Z mezinárodního fotbalu jsme chtěli udělat univerzální jazyk, věnovali jsme se jeho rozvoji. Nyní je organizován a hraje se po celém světě. Existuje jedna soutěž, která je nejdůležitější - a to je mistrovství světa. Proto jsme se snažili otevřít dveře do Asie (MS 2002 bylo v Japonsku a Jižní Koreji - pozn. red.), a když jsem byl v roce 1998 zvolen prezidentem, řekl jsem, že patří i do Afriky. Nebylo jednoduché to prosadit, ale povedlo se a měli jsme úžasný šampionát,“ řekl Blatter.

Poté FIFA přidělila vrcholné akce do dalších zemí - MS 2014 bude v Brazílii, 2018 v Rusku a 2022 v Kataru. „Chtěli jsme zpět do Jižní Ameriky, kde jsme nebyli od roku 1978. Samozřejmě poté bylo jediné území, kde se šampionát nekonal - a to východní Evropa. Proto padla volba na Rusko. A pak se dočkala také arabská země, Katar. Je to logické vyústění těchto snah, fotbal je pro všechny a všechno je pro fotbal,“ prohlásil Blatter a zároveň odmítl nařčení, že by FIFA udělovala šampionáty do zemí s velkým nalezištěm ropy a zemního plynu.

Prezident FIFA se také vyjádřil k možnému zavedení videotechnologií, o kterých se začalo intenzivně jednat po MS v JAR v minulém roce. „Mluvili jsme o tom i s panem Haškem - 4. a 5. března bude zasedání FIFA v Cardiffu a bude jednat také Mezinárodní pravidlová komise (IFAB). Aby se dospělo ke změně pravidel, je třeba získat šest hlasů z osmi. FIFA tedy potřebuje dva hlasy z britské strany a zároveň má právo veta proti hlasování britských asociací, takže proto se moc změn neuskutečňuje a to je dobře,“ uvedl Blatter, který je sám proti zavedení moderních technologií.

„V březnu to však bude jeden z bodů našeho jednání. Ale pouze zavedení technologie týkající se brankové čáry,“ uzavřel čtyřiasedmdesátiletý funkcionář.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA