fotbal-sparta-panaVedení fotbalové Sparty Praha v pondělí odpoledne potvrdilo ukončení spolupráce s generálním sportovním manažerem klubu Jozefem Chovancem, společně s ním končí i celý realizační tým. Letenský celek o tom informoval na mimořádné tiskové konferenci, Chovancův nástupce bude známý během prosince.

"Rozhodování o pohledu Sparty na další spolupráci s Jozefem Chovancem bylo mimořádně složité. Na jedné straně se nepodařilo splnit dva poslední zásadní sportovní cíle, a to zisk titulu v minulé sezoně a postup do evropských pohárů v tomto ročníku. Na druhou stranu ligové výsledky Sparty se pod Chovancovým vedením trvale zlepšovaly, když jsme v minulé sezoně dosáhli nejlepšího bodového zisku za posledních deset let a v právě skončené podzimní části dokonce náš tým tento rekord překonal," řekl k dohodě předseda představenstva AC Sparta Praha Daniel Křetínský.

REKLAMA

Chovanec při svém zatím posledním angažmá přišel do Sparty v roce 2006 jako prezident klubu. V roce 2008 převzal roli trenéra a v posledních letech funkci generálního sportovního manažera. Za toto období získal klub jeden mistrovský titul v roce 2010, v Evropské lize jednou postoupil ze skupiny a vypadl až s Liverpoolem. Pravidelně zvyšoval i svůj bodový zisk v Gambrinus lize. V roce 2009 to bylo 56 bodů, o rok později 62, letos dokonce 68. Během šestiletého působení dokázal Chovanec obměnit kádr a klub po sportovní stránce stabilizovat.

Jeho odvolání nakonec souvisí se srpnovým vyřazením v předkole Evropské ligy s rumunským týmem Vaslui. "Rozhodujícím pro náš návrh ukončit spolupráci byl argument, že z pohledu Sparty je zcela nezbytné dosáhnout letos na ligový titul a postoupit v příští sezoně do pohárové Evropy a není správné tento absolutní nárok a odpovědnost klást na sportovní vedení, které je zatíženo letošním pohárovým neúspěchem. Změna je z pohledu dosažení těchto cílů pozitivní. Jozefu Chovancovi však nesporně patří velké poděkování za jeho práci pro Spartu a uznání za to, že náš tým stabilizoval, pozvedl na vyšší úroveň a také do kádru úspěšně zapracoval velmi mladé hráče. Doplňuji, že náš pohled na věc byl velmi podobný a na ukončení spolupráce jsme se dohodli velmi korektně a v přátelské atmosféře," dodal Křetínský.

Sparta zakončila letošní podzim se ziskem 40 bodů, takový počet po šestnácti kolech získala naposledy před 11 lety pod vedením Ivana Haška. V evropských pohárech se však nedostala do základní skupiny Evropské ligy.

"Už po pohárovém vyřazení jsem si byl vědom, že jsme nesplnili jeden ze základních cílů. Nicméně jsme poté v lize chtěli dokázat, že máme kvalitní mužstvo, což se podařilo. Přesto bylo nutné nést odpovědnost za neúspěchy. Proto jsem se Spartou dohodl na ukončení spolupráce a věřím, že tento krok sníží tlak na celý tým a pomůže dosáhnout vytyčené sportovní mety. Jsem rád, že předávám mužstvo na prvním místě tabulky a že se podařil i poslední zápas s Jabloncem, což určitě dodá týmu chuť do zimní přípravy," prohlásil Chovanec.

Do letenského klubu nově přichází Lukáš Přibyl, bývalý tiskový mluvčí Sparty a poté ředitel Bohemians 1905. Ten se stane na pozici místopředsedy představenstva AC Sparta Praha jakýmsi prostředníkem mezi šéfem klubu Křetínským a zbytkem letenského aparátu. Podle Přibyla dostane nový generální sportovní manažer Sparty možnost vybrat si tým podle svých představ, zároveň ale může využít lidí, kteří v klubu působili i pod Chovancem.

"Chceme dát novému GSM možnost vybrat si spolupracovníky, aby byla od začátku mezi týmem důvěra a jasné kompetence. Zároveň bude realizační tým, včetně masérů, lékařů, kustodů a dalších lidí kolem ve stejné pozici jako GSM. Když by se nepodařilo dlouhodobě plnit cíle, neskončí jen GSM, ale celý jeho tým," řekl k budoucí organizaci sportovní části klubu Přibyl.

"Celý tým sportovního úseku představíme během prosince, tento týden zahájíme oficiální jednání s vytipovanými kandidáty. Současně představíme i naše cíle v koncepční oblasti. K realizaci těchto změn jsme si vybrali zimní přestávku, nedělali jsme žádné ukvapené zásahy do skladby realizačního týmu během sezony. Zároveň jsme si vědomi, že realizovat změny v letní přestávce, která je kratší, a navíc ihned po ní začíná kvalifikace evropských pohárů, by byl velký hazard," dodal Přibyl.

Ten už naznačil, že Spartu čekají hráčské změny. Mluví se o odchodech zkušených hráčů Tomáše Řepky a Jaromíra Blažka. "Dojde k hráčským změnám, bez ohledu na příchod nového generálního sportovního manažera. Týká se to více hráčů, ale zatím nebudeme konkrétní," řekl Přibyl, který chce stanovisko nejprve prezentovat fotbalistům, kterých se to týká.

Letenský tým bude i přes zimu posilovat, v úvahu prý připadají příchody záložníka Maria Holka a návrat stopera Radoslava Kováče. "Jsou to jména zčásti pravdivá, my o nich i vnitřně diskutujeme. Ale není to v takové fázi, že se budou v úterý hlásit na Spartě," uzavřel Přibyl.

Zdroj: MEDIAFAX


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA