REKLAMA

masopustVe středu 9. února slaví jeden z nejlepších českých a československých fotbalistů historie Josef Masopust své 80. narozeniny. Velké oslavy na několik etap už má však za sebou, mezi gratulanty byli Pelé, Eusébio či prezident FIFA Joseph Blatter.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu. Je nejstarším ze šesti dětí a jeho otec pracoval jako horník v hnědouhelném dole. Obec Střimice se nacházela asi 1,5 kilometru severozápadně od Mostu a v 50. letech zanikla, musela totiž ustoupit těžbě uhlí jako jedna z prvních vesnic na Mostecku. Po vytěžení byl prostor zavezen skrývkou z dalších dolů a vznikla tzv. Střimická výsypka.

Krátce po válce se stal Masopust hráčem dorosteneckého mužstva Mostu, kam se rodina po válce přestěhovala. V sedmnácti už hrál za A-mužstvo. V roce 1949, v osmnácti letech, podepsal přestup do ligových Teplic, za které hrál na fotbalovém stadionu Na drožďárně v Teplicích dva roky. Když nastoupil vojenskou základní službu, přešel do nově se tvořícího klubu ATK Praha, které později působilo pod názvy ÚDA a Dukla Praha. V armádním mužstvu zůstal patnáct let. Nastupoval na místě středního či levého záložníka. Stal se tvůrcem hry a spolu s týmem získal sedm ligových titulů.

Z mnoha set utkání, která sehrál, mu v paměti nejvíc utkvěl zápas Dukla Praha - FC Santos v roce 1959 v Mexiku a Československo - Brazílie ve finále mistrovství světa v roce 1962 v Chile. V utkání v Mexiku vyhrála Dukla Praha nad tehdy patrně nejlepším světovým fotbalovým klubem světa z Brazílie 4:3. Vstřelil dva góly, byl nejlepším hráčem zápasu a podal lepší výkon než největší hvězda Santosu Pelé. Druhým vrcholem bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec prohrálo 1:3.

Reprezentační dres Československa oblékl poprvé v roce 1954 a za národní mužstvo odehrál celkem 63 zápasů, ve kterých vstřelil deset branek. Měl velký podíl na třetím místě československých fotbalistů na mistrovství Evropy 1960 ve Francii a především na stříbrných medailích na mistrovství světa 1962 v Chile. O půl roku později získal Zlatý míč, který je každoročně určen pro nejlepšího fotbalistu Evropy a zástupci časopisu France Football mu trofej předali před zápasem s Benfikou Lisabon a gratuloval mu i přítel Eusébio. V letech 1963–1965 hrál za vybraná mužstva světa a Evropy, v týmu Evropy mu byla svěřena funkce kapitána. Závěr hráčské kariéry strávil v letech 1968 - 1970 jako hrající trenér v belgickém Molenbeeku. Na vrcholné úrovni se pohyboval do třiceti devíti let a pověstné se staly jeho slalomy v obranách soupeřů.

V 63 reprezentačních zápasech (1954-1966) dal Masopust deset gólů. Svou hráčskou kariéru prožil v týmech Teplic (54 zápasů v letech 1950 - 1951) a zejména v ATK, později přejmenovaný na Dukla Praha - (350 zápasů v období 1952 - 1968). V československé lize zaznamenal 386 zápasů a 79 gólů.

Jako trenér začínal v Molenbeeku, poté tři roky vedl Duklu Praha, Poté čtyři roky trénoval Zbrojovku Brno a v roce 1978 ji přivedl k jedinému mistrovskému titulu. Trénoval i belgický Hasselt, reprezentace Československa (1984 - 1987) a Indonésie (1988 - 1991). Naposledy se na lavičce objevil v Děčíně (1993 - 1996).

Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil v roce 2000 Českou fotbalovou osobností století a krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století. V březnu 2004 ho Pelé jmenoval jedním ze 125 nejlepších žijících fotbalistů světa a při pondělním vyhlášení Fotbalisty roku poslal Masopustovi nádhernou videozdravici. Osobně mu přijeli poblahopřát kromě spousty bývalých spoluhráčů i Eusébio a prezident FIFA Joseph Blatter.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA