REKLAMA

fotbalČeská fotbalová reprezentace prohrála ve středečním přípravném utkání v Chorvatsku 2:4 a především v obraně rozhodně nepřesvědčila. Trenér Michal Bílek nešetřil ve čtvrtek na setkání s novináři v Praze kritikou, pro březnový kvalifikační duel ve Španělsku ale chystá určité změny v herním systému.

Češi v choravstké Pule rychle prohrávali 0:2, ale do přestávky dokázali skóre srovnat. Po změně stran ale po chybách ještě dvakrát inkasovali a dostali nejvíce branek v celé historii samostatné České republiky. "Dostali jsme čtyři branky, což je hrozně moc. Buď po indivudálních chybách, nebo nedostatečném důrazu, tak jako první dvě. Byla tam spousta prohraných soubojů. Začátek byl z naší strany hodně špatný. Cením si ale toho, že v dalších třiceti minutách jsme se zvedli a vstřelili dvě branky. Jenže místo abychom dali v úvodu druhé půle gól na 3:2, udělali jsme další chybu a soupeř šel do vedení. Vzápětí jsme měli šanci vyrovnat na 3:3, Jirka Štajner ale neproměnil. A pak přišla další laciná chyba, kterou soupeř potrestal," zhodnotil utkání Bílek.

Ten dobře viděl, v čem jeho svěřenci nejvíce chybovali. "Musíme se zlepšit v defenzivě a v osobních soubojích. Nesmíme nechávat soupeři tolik prostoru. Byly tam ale i pozitivní věci a k porážce nemuselo vůbec dojít, byla zbytečná. Měli jsme řadu šancí, což proti takovému soupeři bylo dobré. Dali jsme dvě branky na hřišti soupeře," uvedl Bílek.

Pětačtyřicetiletý kouč byl i konkrétní k výkonům některých hráčů, ale i přes případné chyby je nezatracuje. "U dvou gólů byl Roman Hubník, ale kvůli tomu ho rozhodně nebudu vyndavat ze sestavy. Má mojí plnou důvěru. Musíme zlepšit hru celé defenzivy, nejen obranné čtveřice. Od Honzy Poláka očekávám daleko víc, v tomto zápase své kvality nepotvrdil. U čtvrtého gólu šel Petr Čech do rizika, jinak by to řešil razantním odkopem, ale Honza Polák měl tu situaci řešit určitě mnohem lépe. Jinak je Petr Čech naší výraznou osobností. Za dobu mého působení odchytal všechny zápasy velmi spolehlivě a vůbec jsem nepřemýšlel o tom, že bych udělal změnu na postu brankáře," řekl Bílek.

Pro některé svěřence našel kouč i slova chvály. "Na to, že hrál Milan Petržela první zápas od začátku, tak utkání zvládl velmi dobře. A potěšil mě návrat Tomáše Sivoka, který se vrátil po zranění. Jednoznačně bych stoperskou dvojici Sivok, Hubník postavil i ve Španělsku, mají mojí plnou důvěru."

Bývalý kouč Sparty ale naznačil, že 25. března v Granadě v rámci kvalifikace na ME 2012 musí Češi odvést hlavně v defenzivě mnohem lepší výkon než v Chorvatsku. "Ve Španělsku budeme muset hrát úplně jiným způsobem, víc z obranného bloku a Španělé vůbec nesmí dostat prostor na naší polovině. Hrajeme tam až za měsíc a půl, takže počítám, že už bude zdravý Milan Baroš a bude v nominaci. Jinak k dalším větším změnám nedojde," nastínil Bílek.

Ovšem i pro něj je zápas ještě relativně daleko. Navíc je rád, že bude mít na práci s hráči víc času než tomu bylo před duelem v Chorvatsku. "Před utkáním v Chorvatsku jsme neměli vlastně čas na něčem pracovat, ale před duelem se Španělskem ten prostor bude daleko větší, i když i tak to bude klasické soustředění. Všechny zápasy si na dalším srazu zhodnotíme a pokusíme se na těch chybách pracovat. Určitě mám také čas na to, abych se na některé hráče jel podívat osobně," dodal Bílek.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA