REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V brodské porodnici se od ledna do konce července 2016 narodilo 824 dětí. Dlouhodobý průměr prázdninového období přitom činí 130 miminek za měsíc, což je nejvíc v roce. V letošních statistikách je také osm párů dvojčat. Bohužel neklesají počty dětí narozených s nízkou porodní hmotností.

Prozatím se rodí více dívek než chlapců. Rodiče klukům nejčastěji dávají jména Jakub, Jan, Tomáš, u děvčat vedou Aničky, Elišky a Terezky.

REKLAMA

„Statistiky nám dlouhodobě ukazují, že nejvíce dětí se v naší porodnici rodí v červenci, srpnu a pak kolem Vánoc, tedy v prosinci. Loni v červenci poprvé vykouklo na svět 120 novorozenců, v srpnu 136 a v prosinci 132. Letos to v červenci bylo 123 dětí,“ sdělila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo s tím, že i v tomto roce mají v porodnici našlápnuto k překonání hranice 1 400 porodů za rok. „Vážím si toho, že jsme rodičkami stále vyhledávanou porodnicí a že spádovost naší porodnice je opravdu široká. Jezdí k nám maminky nejen z Vysočiny, ale i z Chrudimska, Kutnohorska, Prahy a dalších odlehlejších měst,“ dodal primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Antonín.

Již 164 dětí letos potřebovalo péči brodské jednotky intermediární péče o novorozence, kde jsou hospitalizovaná miminka vyžadující nepřetržitou a speciální péči lékařů a sester. Dětské oddělení nemocnice má status perinatologického centra II. typu. Celkem se zatím narodilo 54 dětí s porodní vahou pod 2 500 gramů. „Aktuálně máme v následné péči asi 250 malých pacientů, kteří se narodili nedonošení a stále potřebují specializovanou péči pediatrů," sdělila primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová. Ročně navíc dohlíží na zdárný vývoj cirka 30 dětí, které se narodily v pásmu těžké nezralosti, tedy pod 1 500 gramů.

Podle slov primářky je v nemocnici prioritou respekt k rytmu dítěte, tedy maximální snaha umožnit pobyt miminka u matky (tzv. rooming-in) i v případě nezralých dětí. „Žádná maminka nemusí od dítěte odejít, celou dobu mají možnost neomezeného kontaktu. Ihned po porodu je dítě přikládáno k matce, maminky i tatínky nabádáme k co nejčastějšímu a nejčasnějšímu klokánkování, což znamená těsný kontakt kůže na kůži, mazlení a jemné doteky, k dispozici jsou pelíšky a polohovací pomůcky. Všechna miminka jsou přiložena k prsu maminky do šedesáti minut po porodu," dodala Magdalena Chvílová Weberová. Na dětském oddělení se rovněž nachází speciální pokoj pro ženy, které potřebují pomoci s laktací i po odchodu z porodnice.

V rámci podpory a udržení kojení nabízí dětské oddělení následnou péči v podobě poradny pro kojící maminky, půjčovny pomůcek pro podporu laktace či poradny pro výživu dětí a prevenci obezity. Dotazy kojících žen jsou průběžně zodpovídány prostřednictvím telefonní „horké linky“ nebo prostřednictvím internetové poradny na e-mailových adresách Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

REKLAMA