REKLAMA

bartaStátní zastupitelství zamítlo stížnost šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bárty, který se domáhal zrušení svého obvinění z korupce v případě uplácení spolustraníků. Vyšetřování nadále pokračuje, sdělila ve středu Mediafaxu mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová.

"Stížnost byla zamítnuta, policie dále vyšetřuje. Druhý obviněný si stížnost nepodal," uvedla Zenklová.

REKLAMA

Protikorupční policie Bártu obvinila na začátku září z podplácení. Druhým obviněným je poslanec Jaroslav Škárka, ten měl od Bárty peníze převzít a stížnost si nepodal. "Vnímám svou nevinu. Nemám proč se obávat," řekl Mediafaxu po obvinění Škárka. "Těším se na standardní proces. Věřím, že se mu nevyhne ani Bárta," dodal.

Osobě podezřelé z podplácení hrozí podle mluvčí trest odnětí svobody od 1 do 6 let a propadnutí majetku. Ten, kdo úplatek přijal, může být potrestán až tříletým trestem vězení a zákazem činnosti.

Obvinění souvisí s údajným podplácením členů Věcí veřejných za účelem získat jejich loajalitu. Bárta se hájí, že se jednalo o půjčky mezi přáteli, ke kterým nemá žádné doklady. Bárta se podle policie měl pokusit uplatit bývalou předsedkyni poslaneckého klubu VV Kristýnu Kočí a právě druhého obviněného, poslance Jaroslava Škárku. Kočí měl předat úplatek půl milionu korun v hotovosti, Škárkovi 170 tisíc.

Na policii se jako první obrátil Škárka, Bártu podle něj usvědčovaly otisky prstů na bankovkách. Poté s trestním oznámením přišla i Kočí. Škárku policie vyšetřuje proto, že před tím, než peníze předal policii, z nich jednu bankovku utratil, zatímco Kočí celý obnos před předáním policii uschovala u notáře.

Bárta kvůli kauze, v níž se později objevily různé tajné nahrávky dosvědčující jeho praktiky, přišel o ministerské křeslo, Kočí zase o post předsedkyně poslaneckého klubu VV i o členství ve straně. Strana samotná se ale ve vládní koalici udržela.

Zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA