Před třiadvaceti lety odehrál Petr Bende svůj první vánoční koncert ve Zbraslavi u Brna, sousedící s jeho rodištěm. Prodalo se jen několik málo vstupenek. To však ještě nikdo netušil, že se právě zrodila tradice. Už v té době ale neznámý muzikant dokázal nadchnout a koncerty se postupně rozrůstaly do více a více měst, až se pro rostoucí publikum zrodila celorepubliková turné. A právě s těmi boduje Petr Bende každý advent!

 

REKLAMA

ZDS 2496

Vánoční atmosféra, energická show, profi technika a nabité sály. Tak by se daly stručně charakterizovat zpěvákovy vánoční koncerty. Ten přichází každoročně s novým programem a jak je pro Bendeho typické, nebojí se jít napříč hudebními žánry.

Jak budou tedy vypadat vánoční koncerty tentokrát? Petr, doprovázen svým bandem, přizval jako hosty Cimbálovou muziku Gromba a kvartet, čímž letos láká své příznivce na komorní ORCHESTR a skladby oděné do symfonického hávu. „Poklidně a vánočně“, slibuje.

Speciálního hosta si zpěvák pro svůj program však už nevybírá ze seznamu známých jmen jako tomu bylo ještě donedávna. Naopak. Dává možnost představit se novým zajímavým umělcům. Pro letošní rok si vybral mladého písničkáře s violoncellem Pavla Čadka. Dětské pěvecké sbory protnou program s domácím publikem.

Petře, vánoční turné jsou Váš úspěšný projekt a koncerty jsou často dlouho dopředu vyprodané. Pro jakou generaci posluchačů jsou určeny?

Jsem poctěn, že za těch mnoho let máme na vánočních koncertech opravdu velmi široké publikum. Od rodin s dětmi, přes střední věk, až po nejstarší generaci. V podstatě je to naše velká rodina, která se stále rozrůstá, za což jsem moc rád. Naše pozice vznikala roky, a to krásnou cestou, prostým šířením mezi lidmi - že koncerty se líbí, atmosféra je každý rok jiná a nabíjí je to energií a zároveň jsou koncerty uklidňující oáza v předvánočním shonu. Přenášet emoce, poklid i obrovskou hudební energii. To bylo vždy mou cestou a cílem. A stále v tom pokračujeme.

Je o Vás známo, že odehrajete rockový koncert, ale klidně vezmete jen kytaru a vystoupíte třeba na folkovém festivalu. Rád mícháte hudební styly. Platí to i pro vánoční koncerty?

Za těch dvacet tři roků vánočního muzicírování jsem vyzkoušel všemožné hudební styly. Začínali jsme v roce 1997 s kapelou, následně v roce 2003 novou sestavu kapely doplnila cimbálovka, která nás provází dodnes. Zkoušeli jsme akustické turné s kvartetem, nebo obrovský Big Band a jak bylo již v otázce řečeno, nebojím se sám stoupnout si s kytarou a zahrát. Vždyť tak vznikají i mé písně. Baví mě muzikou propojovat žánry, hrát si s tématy a předávat lidem příběhy. Mít tu čest a možnost hrát v mnoha sestavách je pro mě můj životní underground, za který jsem rád, že ho mohu žít a šířit, a to nejen na vánočních koncertech. 

V adventu se nezastavíte. Co pro Vás vlastně znamenají Vánoce?

Vánoce jsou pro mě v této chvíli hlavně mé dvě děti Matyas a Max, díky kterým se mohu dostat zase zpátky do klukovských let, čekat na Ježíška a radovat se s nimi při rozbalování dárků. No a také nesmím opomenout mé Vánoce koncertní, díky nimž mohu předávat vánoční poslání všem lidem, kteří na nás chodí a mám radost z toho, že slýchám právě z jejich úst, že ty pravé Vánoce jim začínají naším koncertem..

Jak jste již zmínil, máte dvě děti. Dodržujete nějaké vánoční tradice a jak vypadá Váš Štědrý den?

Již pár let vařím s dětmi rybí polévku, což se stalo tradicí. Vůbec celá sváteční tabule, dobré jídlo a setkání se ve zdraví, je to nejdůležitější, na co se těším. Nechybí stromeček, dárky od Ježíška, koledy, rozkrojené jablíčko a taky sledování pohádek. Přiznám se, že po prosincovém shonu, kdy odehrajeme 16 vánočních koncertů plus další akce, je poklidná vánoční atmosféra jako balzám na mou hudební duši. No a také mám čas si v hlavě jako film přehrát všechny koncerty, lidské pohledy, oči, úsměvy, potlesky a energii od našeho úžasného publika, které nám svou přízní dává energii na další hudební cestu.

Prozraďte tedy - čím bude letošní turné opět nové?

Naši letitou bandu, tedy kapelu a cimbálku, rozšíříme ještě o čtyři hudebníky - housle, violoncello, horna a fagot. Netradiční spojení, které nabídne, jak mým autorským písním, klasickým koledám, tak i  úpravám zahraničních věcí, naprosto ojedinělé aranžmá. Myslím, že takto jsme se k podstatě skladby, tedy jejímu přednesu a emoci, ještě nedostali. Aranže pro náš malý komorní orchestr dostal na starost velmi šikovný skladatel Tomáš Janoška, který spolupracoval např. s Jánáčkovou filharmonií Ostrava. Propojíme další hudební styl tak, jak je naším zvykem - energicky i poklidně vánočně. 

Věřím, že se vše skvěle podaří. V našem týmu bude cestovat 21 lidí, nebude chybět speciální scéna, LED projekce a profesionální ozvučení, které nás bude provázet po celé republice . 

Těším se na letošní, zase jiné, tentokrát symfonické vánoční turné 2019.

 

Petr Bende míří se svým vánočním turné celkem do 16ti měst a odstartuje jej už 29. listopadu v Ostravě. Vstupenky na koncerty jsou již v předprodejích. Více informací najdete nawww.petrbende.cz/koncerty.

 

REKLAMA