REKLAMA

V pražských ulicích už se nachází 500 šedých kontejnerů na sběr kovového odpadu. Na podporu recyklace nápojových plechovek vzniklo video s olympijským medailistou Vavřincem Hradilkem.

V letech 2013 a 2014 probíhal v několika městských částech pilotní projekt sběru použitých kovových obalů, který se setkal s pozitivním ohlasem a ukázal, že je o třídění těchto obalů mezi obyvateli Prahy zájem. Od roku 2016 byl na území města zahájen celoplošný sběr, a tak bylo po metropoli rozmístěno už více než 500 šedých kontejnerů na sběr kovových obalů a jejich počet stále roste.

REKLAMA

Do kontejnerů je možné vyhazovat stále populárnější nápojové plechovky, ale také prázdné konzervy, tuby, různá kovová víčka nebo uzávěry. Nápojové plechovky jsou vyrobeny z hliníku, který má výhodu, že jej lze téměř donekonečna recyklovat bez ztráty kvality. Recyklací hliníku se navíc ušetří až 95 % energie, jež je jinak potřebná k výrobě nového materiálu. Po vyhození použité plechovky do kontejneru je již během dvou měsíců odpad přetvořen v novou plechovku. Což je značná výhoda třeba oproti PET lahvím.

K tématu třídění nápojových plechovek se ve speciálně připraveném videu vyjádřil český kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z letních olympijských her v Londýně a dvojnásobný mistr světa. „Chtěli jsme oslovit hlavně mladé publikum a video je ideální obsah, který se dobře šíří v prostředí sociálních sítí. Proto věříme, že bude mít na pražskou veřejnost dopad a lidé kromě papíru, plastu a skla vezmou za své i třídění třeba právě nápojových plechovek,“ říká organizátor projektu Ondřej Píša.

Za výrobou videa stojí nezisková obchodní asociace BevCan East, která sdružuje přední výrobce nápojových plechovek ve střední a východní Evropě. Jedním z cílů organizace je právě osvěta v oblasti ekologických výhod plechovek a jejich recyklace. „Plechovky jsou jedním z nejvíce recyklovaných obalů nápojů na světě. Recyklace každé z nich výrazně snižuje emise CO2 a spotřebu energie,“ doplňuje Zoltán Mák, ředitel BevCan East. Video vzniklo ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

REKLAMA