REKLAMA

Působení Wiliama H. Lindleye v Praze na přelomu 19. a 20. století se stalo nesmazatelnou kapitolou nejen pražské historie, ale i dějin evropského technického myšlení. Složitost řešení odvodnění Prahy byla výjimečná a Lindleyovo řešení bylo typickým příkladem autorova elegantního odborného rukopisu. Vybudovaná základní kanalizační síť slouží dodnes, čistírna odpadních vod pracovala více než padesát let.

Narodil se 30. ledna 1853 v Hamburku. Otec William byl anglickým vodním stavitelem a matka místní rodačka Julie Heerlein. Při studiích v Londýně pomáhal svému otci při projektování různých vodohospodářských staveb a už od roku 1873 pracuje samostatně.

REKLAMA

lindley TZ

William H. Lindley v roce 1893. Foto: Archiv PVK, obrazová sbírka

Ve 2. polovině 80. let 19. století řeší Praha moderní odkanalizování svého prostoru. Bylo předloženo několik projektů a po různých technických třenicích byl William H. Lindley pozván jako hlavní posuzovatel předložených návrhů. Ten však projekty nedoporučil, ale zároveň nabídl městské radě, že udělá projekt vlastní. Tím se dostal do čela řešení odvodnění Prahy.

V roce 1892 začíná Lindleyovo pražské období. Přes nepřízeň odbornou, politickou i národnostní dokázal jako nový přednosta kanalizační kanceláře vyřešit nejen odvodnění Prahy a okolí, ale díky dvěma kanalizačním pásmům odstranil problém zpětného zaplavování města stokami a zachoval funkčnost odvodnění města při povodních. Také prosadil a realizoval výstavbu mechanické čistírny odpadních vod. Lindley také určil cihlu za materiál pro výstavbu pražských stok a to přes velký nátlak mocných betonářských firem. Byl také oficiálně pověřen vrchním vedením kanalizační kanceláře a tak mohly začít intenzivní projektové a přípravné práce k výstavbě stokové sítě a čistící stanice odpadních vod. Smlouva o této činnosti byla mezi Prahou a Lindleyem uzavřena v březnu 1896. Ve stejném roce začala výstavba základní kanalizační sítě.

V březnu roku 1901 byla zahájena stavba čistírny odpadních vod v Bubenči a o pět let později uvedena do provozu spolu se stokovou sítí. V roce 1909 ukončil Lindley činnost v hlavním městě Českého království a předal funkci Emanuelu Heinemannovi, který v jeho duchu pokračoval v další výstavbě..

William H. Lindley zanechal svou odbornou stopu v celé Evropě. Od Petrohradu po Bukurešť, od Londýna po Baku. Je dobré, že se i v Praze výrazným způsobem zapsal do zdárného vyřešení hygienických poměrů.

V roce 1911 byl za tuto činnost povýšen do šlechtického stavu s právem nosit titul sir William. Zemřel na selhání srdce dne 30. prosince 1917 v Putney u Londýna.

REKLAMA