REKLAMA

protest_stavka_08122010V Praze na Palackého náměstí protestovalo kolem patnácti set lidí. Mezi prvními dorazili odboráři z ústecké Setuzy, počty protestujících zvýšili poslanci a politici z ČSSD a KSČM, informovala ve středu z místa redaktorka agentury Mediafax.

"U nás se propouštělo razantně, počet zaměstnanců klesl ze 1400 na 400. Současná sociální situace je pro nás neúnosná," řekl agentuře Mediafax jeden ze zaměstnanců Setuzy. Jméno odmítl sdělit z obav ze ztráty místa. "Požadujeme, aby vláda a poslanci zastavili způsob toho, jak se vede sociální politika. Chceme i nadále bydlet ve svých bytech, a ne pod mostem," uvedl další nespokojený odborář.

Protestující měli transparenty s nápisy: Školné, škrty, reformy neprojdou", "Škrtat umí každé dítě, společnost se škrtnout nedá", "Zastavme asociální reformy! Potřebujeme generální stávku!" Z davu se po celou dobu shromáždění ozýval zvuk řehtaček a pískot.

"Výplata ve výši 18 tisíc korun hrubého se nám nezdá adekvátní, nesouhlasíme se škrty. Premiér Nečas si může říkat, co chce, ale my normální lidé chceme důstojně žít," uvedla členka orchestru Národního divadla.

Na náměstí dorazili pracovníci Národní knihovny, lékaři označení žlutými nálepkami, orchestr Národního divadla, zástupci Národního filmového archivu, Národního muzea či Unie profesionálních zpěváků. Nespokojené zaměstnance veřejné správy přišli podpořit poslanci ČSSD, například Jiří Paroubek, Martin Pecina, Jeroným Tejc, Jaroslav Foldyna, Jiří Dientsbier ml. či Richard Falbr. Za KSČM potom Marta Semelová, Miroslav Grebeníček či Vojtěch Filip.

"Myslím si, že vláda zaměstnance veřejného sektoru ponižuje a chová se k nim nespravedlivým způsobem. Je důležité se ozvat, nejen kvůli tomu, co se děje, ale proti způsobu postupu vlády," sdělil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že sociální demokracie nemá ve sněmovně většinu, proto nemůže zabránit vládním škrtům. "Dnes je to o stávce, a nikoliv o demonstraci. Osobně si vážím statečnosti demonstrujících," dodal Sobotka.

Na místo přišel stávkující podpořit také bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. "Přišel jsem, abych podpořil odboráře. Jejich požadavky jsou spravedlivé, zejména ten týkající se platů. Myslím si, že ve státním rozpočtu je možné najít jiné rezervy. Jedná se v souhrnu o šest až sedm miliard korun. Příští týden při projednávání rozpočtu chci o těchto rezervách hovořit," řekl agentuře Mediafax.

Před odboráři promluvil také europoslanec Richard Falbr. Připomněl, že stávka je naprosto legitimní cestou, jak vyjádřit nesouhlas s politikou vlády. "Vláda nám nemá co radit. Stávka se koná proto, aby si někteří nemysleli, že si necháme všechno líbit," řekl téměř zaplněnému náměstí Falbr. Falbr také označil Nečasovu vládu za tryskající gejzír stupidity.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil přímo nevyvrátil možnost generální stávky v příštím roce: "My to nechceme, záleží na krocích vlády," řekl.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA