Ústavní soud zamítl návrh ministerstva vnitra, které navrhovalo zrušení obecně závazné vyhlášky města Chrastava na Liberecku o regulaci umístění videoloterijních terminálů ve městě. Obce mohou regulovat obecně závaznou vyhláškou umístění interaktivních videoloterijních systémů.
Verdikt vynesl předseda ÚS Pavel Rychetský. "Ústavní soud zamítá návrh ministerstva vnitra, které navrhovalo zrušení obecně závazné vyhlášky města Chrastava o regulaci umístění videoloterijních terminálů ve městě," sdělil Rychetský.
"Obec je oprávněná umístění videoloterijních terminálů regulovat. Snaha města o regulaci videoloterijních terminálů nezasahuje do kompetencí Ministerstva financí," vysvětlil soudce zpravodaj Vojen Güttler.
Město Chrastava vydalo v říjnu roku 2009 vyhlášku číslo 5/2009, v níž stanovilo místa, kde mohou být provozovány interaktivní videoloterijní terminály. Zastupitelstvo obce odhlasovalo uvedenou obecně závaznou vyhlášku s odůvodněním, že interaktivní videoloterijní terminál splňuje definici výherního hracího přístroje dle loterijního zákona.
Ministerstvo vnitra však podalo stížnost Ústavnímu soudu a navrhlo zrušení vyhlášky. MV ČR totiž hájilo názor, že interaktivní videoloterijní terminál nelze podřadit pod pojem výherní hrací přístroj, neboť rozhodujícími faktory pro odlišení obou pojmů jsou rozdílné technické požadavky kladené na tato zařízení. Důsledkem této úvahy je rozdílný povolovací režim.
Zatímco o umístění a provozování hracích přístrojů mohla dříve rozhodovat obec, o videoloterijních terminálech rozhodovalo pouze Ministerstvo financí ČR. „Vyhláška je tedy v rozporu se zákonem,“ řekl u soudu zástupce navrhovatele Petr Prokop.
Starosta Chrastavy Michael Canov (ODS) se však bránil tím, že interaktivní videoloterijní terminály spadají pod výherní hrací přístroje, o kterých může rozhodovat obec.
Vedlejším účastníkem řízení byl ombudsman Pavel Varvařovský, který se postavil na stranu Chrastavy. „Interaktivní videoloterijní terminály plní funkci výherních hracích přístrojů. Obec využila svého práva a nelze hovořit o zneužití,“ řekl Varvařovský, který hledal několik způsobů, jak spor vyřešit.
„Chtěl bych najít nějaký kompromis, kterým by ministerstvo videoloterijní terminály povolovalo v obecné rovině, ale k přesnému umístění by obec měla právo mluvit. Dovedu si totiž těžko představit, že úředníci rozprostřou mapu a oni sami určí, kde zařízení mohou a kde nemohou být. Má zkušenost je taková, že pro úředníky Česká republika končí v Horních Počernicích,“ sdělil Varvařovský.
Rozhodnutí soudu, které obcím dalo pravomoc o terminálech rozhodovat, ale zároveň tuto pravomoc nechalo také Ministerstvu vnitra ČR, se nejvíce přiblížilo právě názoru ombudsmana. „Ministerstvo to obecně povolí ve městě Chrastava a město Chrastava řekne kde,“ vysvětlil jednoduše Varvařovský.
„Jsme velmi spokojeni, byl zachovaný klíčový bod 1 vyhlášky, který pravil, že videoterminály jsou ze zákona výherními hracími přístroji,“ řekl starosta Chrastavy Canov.
zdroj: MEDIAFAX
ÚSTAVNÍ SOUD: Obce mají právo regulovat umístění a provoz videoloterijních terminálů
- Podrobnosti