REKLAMA

protestProti sociálním reformám, které chystá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), v úterý protestovali zdravotně postižení. Demonstrace se konala na pražském náměstí Pod Emauzy, tedy v prostoru mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví.


Podle policejních odhadů se na protestu sešly přes tři tisíce lidí, mezi prvními protestujícími se objevili poslanci za KSČM. Na protest se sjeli hluchoněmí, nevidomí i vozíčkáři. Křičeli, pískali, v rukou třímali transparenty s nápisy: 'Nechceme ministerstvo asociálních věcí', 'Chceme žít, ne přežívat', 'Parkinsonovu nemoc jsem si nezavinila, tak mě za ni netrestejte', 'Nečas, Kalousek a Drábek, zbyde nám jen holý zadek'. Bouře odstartovala státní hymnou.

Krátce po dvanácté hodině vystoupil na podium ministr Drábek. Svůj projev zahájil slovy, že změny jsou potřebné. Odpovědí mu byl pískot protestujících. Situaci se snažil zklidnit předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a domlouval demonstrantům, aby ministra nechali pronést proslov.

Po Drábkovi vystoupil i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podpořil svého stranického i vládního kolegu, když řekl, že po reformách bude systém fungovat lépe. Protest je podle jeho mínění jedno velké nedorozumění.

Krása na závěr protestu poděkoval všem lidem, že přišli. Je to podle něj velká oběť, neboť se zúčastnili i špatně chodící a lidé na vozíku ze všech koutů republiky. Ministerstvo podle Krásy s řadou osob se zdravotním postižením sice jedná, ale je ochotné ustoupit pouze v jednotlivostech. Věcně špatný je ale podle jeho slov celý návrh zákona.

Zdravotně postižení chtěli svým shromážděním dát najevo, že chystané reformy jsou špatné a hlavním motivem jejich přípravy není snaha zlepšit život lidí se zdravotním postižením, ale pouze snaha o úspory.

Na demonstraci byla zahájená podpisová akce pod petici za stažení chystaných zákonů, případně za jejich radikální změnu, pokud ministr bude v prosazování reforem pokračovat.

Zdravotně postižení již v minulých dnech upozornili na to, že reforma ztěžuje handicapovaným lidem přístup k zaměstnání a škrtá jim celou řadu dávek a výhod, bez nichž se neobejdou.

Ministr Drábek ale tuto argumentaci odmítá s tím, že objem peněz, který jde zdravotně postiženým, zůstane po reformě zcela stejný jako před ní. Celý systém se podle něj pouze zefektivní a zpřehlední.

Vláda se při prosazování svých reforem potýká s odporem veřejnosti často. Naposledy se proti ní vzbouřili všichni státní zaměstnanci, a to v prosinci loňského roku. Nelíbilo se jim tehdy snižování platů o 10 procent.


zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA