Bohatý doprovodný program, divadelní představení i koncert kapely Laura a její tygři se v sobotu při příležitosti oslav 120. výročí nabízí návštěvníkům Petřínské rozhledny v Praze, a to v době od 10 do 17 hodin. Mediafaxu to uvedl zástupce provozovatele pražských věží Martin Marcilis.
"Nejen před rozhlednou, ale i na trávnících od lanové dráhy na Petřín k rozhledně na návštěvníky čekají historická vozidla a bicykly, historický hasicí vůz, atrakce pro děti, jako jsou dobová houpačka, kolotoč a střelnice, malování na obličej, balónková dílna, skákadla, malování křídami na asfalt," uvedl Marcilis.
V rámci bohatého doprovodného programu se navíc účastníci oslav mohou od 11 a 13 hodin těšit na divadelní představení Guliver v Liliputu, které se odehraje v režii Teatro Truhla.
Po celý den bude k poslechu hrát kapela Švejk Band. Na velkém pódiu pak ve 14 hodin vystoupí skupiny Hangover Painters a od 16 hodin Petřín rozezní známá Laura a její tygři.
Organizátoři nezapomněli ani na občerstvení, pro návštěvníky budou připravené staročeské cukrovinky, bramborové placky, pečené brambory, pražská šunka anebo pálenka ze Slovácka a další speciality.
Pro příznivce zdravé výživy bude navíc u petřínského Bludiště stánek s poradenstvím v oblasti výživy a zdravého životního stylu. Na pokladnách bude také možné zakoupit jedinečné, pro tuto příležitost speciálně vyrobené, razítka a pohlednice. Pro zájemce je připraveno druhé vydání publikace z roku 1891, která podrobně popisuje výstavbu lanové drány a Petřínské rozhledny.
"Ten, kdo v sobotu dorazí na oslavy v historickém kostýmu z 19. století, má vstup na Petřínskou rozhlednu zdarma," dodal Marcilis.
Základna rozhledny se nachází v nadmořské výšce 324 metrů na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.
Stavba rozhledny byla zahájena v březnu roku 1891 podle návrhu architekta Vratislava Pasovského. Autory konstrukce byli František Prášil a Julius Souček z Českomoravské strojírny. Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna roku 1891.
Ocelová konstrukce, jejímž jádrem je osmiboký tubus, váží 175 tun. V tubusu je umístěn výtah a okolo něj se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody. Jedno schodiště slouží pro chůzi nahoru a druhé pro chůzi dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů.
Lanovka na Petřín, podobně jako od stejného léta fungující Petřínská rozhledna, k níž měla návštěvníkům usnadnit cestu, vznikly u příležitosti Jubilejní zemské výstavy v Praze. Dodnes oblíbený dopravní prostředek české metropole měl před 120 lety dráhu dlouhou 383 metrů a fungoval na principu vodní převahy. V horní stanici byla do vozu lanovky napuštěná voda, která pomohla vytlačit vůz z dolní stanice.
Jízdní řád lanovky začíná v devět hodin ráno a končí půlhodinu před půlnocí, od listopadu do března jezdí každou čtvrthodinu, od dubna do října je pak interval desetiminutový. Pravidelně jednou za půl roku, vždy na 14 dní v březnu a říjnu, má pak lanová dráha pravidelnou výluku.
Oblíbenost mezi cestujícími, kteří se ročně svezou lanovkou, dokazuje i loňský počet 1 778 000 cestujících.
zdroj: MEDIAFAX
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia
Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná